UA / RU
Підтримати ZN.ua

З Нацбанку звільнився топ-менеджер, який відповідав за рефінанс

Олег Новаковський попередньому складу правління НБУ за принциповість, відкритість і взаємоповагу.

У Національному банку України триває низка гучних звільнень топ-менеджерів, які не погоджуються з політикою нинішнього керівництва НБУ. У четвер, 1 липня, про своє звільнення повідомив керівник департаменту супроводу кредитів Олег Новаковський. Він відповідав за розподіл рефінансування банків.

На відміну від своїх колег, які голосно «грюкнули дверима», Новаковський не став озвучувати претензії особисто до голови правління НБУ Кирилу Шевченко. Однак позитивно відгукнувся про професійні якості і компетенції Якова Смолія та Валерії Гонтаревої і дорікнув новому керівництву за відновленні «совкових» практик.

«Я був щасливий працювати разом з неймовірними професіоналами і сильними особистостями. Працювати в організації, яка довела, що державна установа в Україні може бути сучасною, прогресивною, ціннісною й ефективною. Яка, на жаль, продемонструвала також і те, що начебто забуті «совкові» практики можуть бути відновлені швидше, ніж за рік. Дякую всім колегам за підтримку, плідні, часом гострі і бурхливі, дискусії, і просто за час, проведений разом. Спасибі колишньому складу правління за сміливість і принциповість, атмосферу довіри, відкритості, взаємоповаги і багато іншого», - написав Новаковський у Facebook.

Він підкреслив, що за Гонтаревої і Смолія інструмент рефінансу ніколи не використовувався з корупційною метою.

«З абсолютною впевненістю можу гарантувати, що жоден рефінанс за ці шість років не було видано (так само як і не було не видано) «з метою одержання неправомірної вигоди для себе і/або інших невстановлених осіб» або «тому, що так вирішило керівництво», - запевнив колишній очільник департаменту.

У більш жорсткій формі своє недавнє звільнення з НБУ прокоментував Віктор Курцев екскерівник проектів і програм Департаменту реєстраційних питань і ліцензування.

«Я очолював підрозділ, що відповідав за реалізацію юридичної стратегії державних стейкхолдерів після націоналізаці ї«Привату». Одна з останніх наших перемог - визнання Банком Англії відповідності процедури ball-in... На жаль, після приходу нового менеджменту мені повідомили про скорочення всього мого керування. Це трохи дисонує з маніфестами про продовження лінії НБУ в питанні «Привату»... Мені пропонували іншу роботу в НБУ, проте ще наприкінці минулого року мені стало зрозуміло, що ухвалення рішень у регулятоір не буде прозорим, а рішення прийматимуться «за вказівкою», - повідомив Курцев в Facebook.

Читайте також: Заступник голови НБУ йде працювати в МВФ

30 червня команда керівників департаменту ліцензування заявила про звільнення з Нацбанку в повному складі через незгоду з підходами до роботи голови НБУ Кирила Шевченка. Заяви написали директор департамент Олексій Бевз і восьмеро його підлеглих. Вони заявили про критичність таких критеріїв як прозорість прийняття управлінських рішень, незалежність колегіальних органів і автономія департаментів в ухваленні рішень.

Позицію колег підтримали і також звільнилися з НБУ голова департаменту фінансової стабільності Віталій Ваврищук і керівник проектів і програм департаменту ліцензування Національного банку України Наталія Гудима.

1 липня 2020 глава НБУ Яків Смолій подав у відставку через політичний тиск. Замість нього 16 червня Верховна Рада призначила ексголову державного "Укргазбанку" Кирила Шевченка. З команди Смолія в складі правління Нацбанку залишалися лише Дмитро Сологуб і Катерина Рожкова. Уже в жовтні Рада НБУ висловила їм недовіру, за що проголосував і новопризначений голова НБУ. Влітку 2021 року Сологуба звільнили з НБУ, і він перейшов на роботу до Вашингтонського офісу МВФ.

ZN.UA писало чому якісні комунікації НБУ роблять монетарну політику ефективнішою в тексті "Про що говорить центробанк".