UA / RU
Підтримати ZN.ua

З 1 травня в Україні нараховуватимуть пеню за несплачені комунальні послуги

Сьогодні вступає в дію новий закон про житлово-комунальні послуги.

Деякі норми закону "Про житлово-комунальні послуги", прийнятого в червні 2018 рок, набувають чинності з 1 травня. Новий закон про ЖКП передбачає як розширення прав споживачів, так і більше обов'язків та жорсткішу відповідальність за комунальні борги.

Закон передбачає зміни в обслуговуванні будинку та прибудинкової території, зокрема оператори комунальних послуг подаватимуть воду і опалення лише до вузла комерційного обліку, тобто, до будинкового лічильника, а на борги за комунальні послуги почнуть нараховувати пеню.

Відповідно до закону за кожен день прострочення платежу пеня становитиме 0,01%, або 3,65% за рік. Водночас загальний розмір пені не може перевищувати суми боргу. Пеню почнуть нараховувати з першого робочого дня, що йде за останнім днем граничного строку внесення плати.

Пеню не нараховуватимуть за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином.

Надання комунальної послуги зможуть обмежити (крім електроенергії та газу) у разі непогашення в повному обсязі заборгованості за спожиті комунальні послуги протягом 30 днів з дня отримання споживачем попередження від виконавця.

Водночас споживачі тепер можуть вимагати грошове відшкодування за погану якість комунальних послуг. Акт-претензія складається виконавцем комунальної послуги або управителем та споживачем і повинен містити інформацію про те, в чому полягало ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальної послуги, дату (строк) її ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості.

Все, що відбуватиметься всередині будинку - прибирання, освітлення, поточні ремонти, - мешканці будинку мають або вирішувати самостійно, або об'єднуватися і створювати ОСББ, або винаймати управителя, - із відповідною платою за його послуги. Процес обрання управителя може тривати рік.

Як відомо, з 1 березня цього року виплата субсидій здійснюється у готівковій формі. Водночас в Міністерстві соціальної політики підбили підсумки другого місяця видачі монетизованих субсидій і заявили, що 25% одержувачів субсидій не сплатили за послуги ЖКГ у повному обсязі та можуть позбутися субсидії на наступний місяць.