UA / RU
Підтримати ZN.ua

З 1 травня чиновникам та працівникам інфраструктури мають виплатити одноразову допомогу за шкоду життю внаслідок війни

Допомога сягатиме 1 мільйона гривень.

З 1 травня 2023 року держслужбовці та працівники критичної інфраструктури мають отримати одноразову допомогу за шкоду життю та здоров'ю внаслідок війни. З цієї дати набувають чинності відповідні норми закону "Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України".

Закон спрямований на підтримку деяких категорій осіб, які стали особами з інвалідністю у зв’язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов’язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов’язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам.

А у разі загибелі (смерті) зазначених осіб - на підтримку членів їхніх сімей.

Згідно із Законом право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю мають особи, які виконували посадові (службові, професійні) обов'язки у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 року воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам. 

Одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю, на яку має право особа згідно із цим Законом, встановлюється у таких розмірах:

Навіть приблизної цифри, скільком українцям буде надана така допомога, не називається, оскільки законопроєкт був внесений у Верховну Раду рік тому - на початку травня 2022 року.

До цього ж періоду відноситься і пояснювальна записка, в якій розрахунки наводяться з огляду кількох десятків загиблих чи постраждалих осіб.

Як зазначається в пояснювальній записці, реалізація Закону не потребує додаткового фінансування з державного бюджету та забезпечуватиметься з резервного фонду в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України та з урахуванням частини першої статті 24 Бюджетного кодексу України, якою передбачено, що резервний фонд бюджету формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не могли бути передбачені під час складання проекту бюджету.

У цьому контексті варто нагадати, що 10 квітня Верховна Рада підтримала повернення виплат у розмірі 30 тисяч гривень для військовослужбовців, поліцейських та працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Проте вже 11 квітня до Верховної Ради внесли постанову, яка блокує повернення доплат.

Як пояснював нардеп Железняк, надбавку захисникам планують повернути за рахунок скорочення зарплат держслужбовцям і співробітникам державних підприємств. Але, щоб повернення надбавок спрацювало потрібно буде змінювати бюджет, адже передбачене скорочення зарплат не покриє всі витрати.

У цей же день - 11 квітня, президент Володимир Зеленський підписав закон "Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України".