UA / RU
Підтримати ZN.ua

З 1 липня ломбардам дозволять обмін валют

Мінімальний розмір капіталу для ломбардів встановлять на рівні 500 тис грн.

Так званий закон про "спліт" набуде чинності з 1 липня і Нацбанк стане регулятором небанківських фінансових установ, зокрема ломбардів. Вимоги до мінімального розміру капіталу ломбардів встановлять на рівні 500 тис грн, а також дозволять займатися обміном валют. Про це йдеться в оприлюднених підходах до майбутнього регулювання ринку ломбардів, повідомляє прес-служба Національного банку.

Як зазначають у НБУ, однією з ключових цілей буде захист прав осіб, які користуються послугами ломбардів, а також розширення можливостей для ломбардів.

Серед нових можливостей для цих фінустанов НБУ виділяє:

1) обмежити на рівні закону відповідальність клієнтів за кредитними договорами з ломбардами в межах вартості заставленого майна. Тобто, у разі неспроможності позичальника погасити борг з урахуванням відсотків за користування позикою його повна заборгованість перед ломбардом буде погашена за рахунок застави, і ніяких додаткових вимог до позичальника у ломбарду бути не може.

2) підвищити рівень інформування клієнтів про умови ломбардного кредитування. Зокрема, розглядається можливість ввести обов'язкове надання клієнту ломбардного квитка або встановити додаткові вимоги до договору з позичальником, де умови будуть викладені в стислій та доступній формі.

3) здійснювати готівковий обмін валют та переказ коштів без відкриття рахунків. Крім того, ломбарди отримають право надавати інші супровідні послуги або здійснювати господарську діяльність, яка необхідна їм для надання фінпослуг. При цьому, залишиться вимога щодо кредитування під заставу майна.

4) спростити вимоги до приміщень ломбардів та місць надання послуг, безпеки, звітності та обліку документів.

Також регулятор встановить вимоги до підтримання капіталу на рівні 500 000 грн, а при наявності відокремлених підрозділів - не менше 1 млн грн. Крім того, підвищені або додаткові вимоги будуть стосуватися ломбардів, що надають інші фінансові послуги, крім кредитування, на рівні не менше 5 млн грн.

В Нацбанку планують чітко врегулювати і розширити джерела фінансування ломбардів, додатково дозволивши залучати кошти у афілійованих осіб та кошти на умовах субординованого боргу, в тому числі від юридичних і фізичних осіб, які є кваліфікованими інвесторами. У НБУ вважають, що це створить сприятливі умов для розвитку ринку.

В НБУ уточнюють, що термін приведення діяльності ломбардів у відповідність з новими вимогами визначаться лише після детального ознайомлення зі станом ринку, з урахуванням об'єктивних термінів і можливостей виконати нові вимоги.

Читайте також: Смолій назвав банківську систему "рятувальним кругом" для економіки України

Нагадаємо, що Рада на засіданні 12 вересня прийняла за основу і в цілому проект закону №1069-2 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення функцій з державного регулювання ринків фінансових послуг" (так званий закон про "спліт").

Детальніше про ліквідацію Нацкомісії з регулювання ринків фінансових послуг і розподіл її функцій читайте в матеріалі Зої Борисенко "SPLIT розбрату" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".