UA / RU
Підтримати ZN.ua

Єврокомісія оголосила про домовленості з "Газпромом" щодо антимонопольної справи

ЄК зобов'язала концерн забезпечити Центральну і Східну Європу газом за конкурентними цінами.

Російський монополіст "Газпром" і Європейська комісія (ЄК) домовилися про врегулювання антимонопольного спору, як і прогнозували ЗМІ. ЄК зобов'язала компанію забезпечити вільні поставки газу за конкурентними цінами в Центральну і Східну Європу, а "Газпром" при цьому уник істотного штрафу. Про це йдеться в прес-релізі комісії.

"Європейська комісія прийняла рішення про накладення на "Газпром" низки зобов'язань, спрямованих на врегулювання проблем конкуренції та забезпечення вільного потоку газу за конкурентними цінами на газових ринках Центральної та Східної Європи на користь європейських споживачів", - повідомили в ЄК.

Наголошується, що ЄК прийняла рішення зробити ці зобов'язання для "Газпрому" юридично оформленими в рамках антимонопольного права Євросоюзу.

Згідно з домовленостями, якщо російська компанія порушить свої зобов'язання, ЄК має право накласти штраф у розмірі 10% від загального обороту компанії.

Повідомлялося, що Європейський Союз і монополіст "Газпром" наблизилися до врегулювання тривалого антимонопольного спору після того, як російська газова компанія погодилася провести цінові реформи і дозволити конкурентам закріпитися у Східній Європі.

Єврокомісія почала антимонопольне розслідування відносно "Газпрому" у 2012 році після звинувачення російської компанії у зловживанні домінуючим становищем на ринках газу Центральної та Східної Європи та встановленні несправедливих цін.

У 2015 році газовому холдингу було висунуто офіційне повідомлення про претензії (statement of objections). Восени того ж року ЄК і "Газпром" розпочали технічні консультації по справі.
У березні 2017 року "Газпром" направив Єврокомісії підсумкові пропозиції щодо врегулювання антимонопольного розгляду.

Компанія погодилася виключити з контрактів заборону на транскордонний перепродаж газу, а також прив'язати ціну для Польщі, Болгарії, Естонії, Латвії і Литви до західноєвропейських бенчмарків.
"Газпром" також висловив готовність перенести пункти здачі газу, щоб Угорщина, Польща та Словаччина змогли отримувати газ на кордонах Литви і Болгарії. Крім того, російський газовий холдинг пообіцяв не вимагати від Болгарії відшкодування збитків через відмову від проекту "Південний потік".

"Газпром" візьме на себе ці зобов'язання на 8 років. Якщо компанія їх порушить, то ЄК зможе накласти штраф у розмірі до 10% від загального світового обороту компанії без необхідності доводити порушення антимонопольних правил Євросоюзу.