UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС має намір відсторонити "Газпром" від управління "Північним потоком-2"

Таку пропозицію єврочиновники підготували для переговорів з російською стороною.

Єврокомісія хотіла б поширити на трансбалтійський газопровід "Північний потік-2" дію норм Третього енергопакету, який забороняє на території Європи поєднувати виробництво і поставку газу з володінням газопроводами. Але юридичних підстав для цього немає, не раз заявляли європейські чиновники. Тому Єврокомісія хоче домовитися з Росією про компроміс, пишуть "Ведомости".

Для початку переговорів їй потрібен спеціальний мандат. Документ вже підготовлений Єврокомісією і повинен бути затверджений радою ЄС.

Однією з ключових умов для Єврокомісії є поширення на "Північний потік-2" вимог про поділ функцій постачальника і транзитера газу. "Мета такого поділу полягає в тому, щоб уникнути конфлікту інтересів і посилити конкуренцію, - сказано в документі. - В контексті цієї угоди ЄС прагне забезпечити повний структурний поділ між діяльністю з видобутку та постачання газу, з одного боку, та діяльністю з передачі - з іншого".

Це найбільш жорстка пропозиція, що міститься в проекті мандата. Є в ньому також і дві компромісні. "Може бути розглянуто застосування альтернативних моделей поділу, таких як створення незалежного системного оператора або незалежного оператора транспортної системи", - йдеться в документі.

Фактично перший варіант означає, що інфраструктура "Північного потоку-2" залишиться у власності 100%-ї "дочки" "Газпрому" Nord Stream 2 AG, але операційне управління трубою має бути передано незалежної компанії.

Другий варіант припускає, що і інфраструктура, і діяльність "Північного потоку-2" залишаються за Nord Stream 2 AG, але наглядати за його роботою буде незалежний регулятор. Крім того, в проект мандата включений пункт про необхідність забезпечення доступу до трубопроводу третіх осіб.

"Передбачалося, що обговорення проекту мандата розпочнеться влітку", - говорить особа, що бере участь в обговоренні документа. Але через період відпусток роботу перенесено на осінь. Вже відбулося кілька робочих нарад. "Але дата голосування в Раді ЄС ще не призначена", - продовжує співрозмовник видання. "Далеко не всі країни - члени ЄС визначилися зі своєю позицією", - говорить він.

Читайте також: Берлін бореться проти ЄС за "Північний потік-2" - Sueddeutsche Zeitung

Нагадаємо, що згідно з розрахунками експертів угорського аналітичного центру REKK, сценарій поставок газу по "Північному потоку-2" може призвести до збільшення розриву між цінами на газ у Західній і Східній Європі до 2020 року.

Детальніше про ризики "Північного потоку-2" читайте в статті Олени Павленко "Третій непрохідний" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".