UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС готує перше в історії серйозне обмеження банківської таємниці

Євросоюз створить систему автоматичного обміну даними, що дозволить отримувати повну інформацію про вклади, включаючи їхній інвестиційний дохід.

3 готує законопроект про створення єдиної бази даних, в якій будуть міститися не тільки імена вкладників і назви компаній, але й належні їм дивіденди, відсотки за вкладами та інші доходи. Прийняття цього документа стане першим в історії Євросоюзу серйозним обмеженням банківської таємниці.

Єврокомісії, яка є вищим органом виконавчої влади ЄС, припала до душі ініціатива про обмін банківськими даними п'яти країн ЄС (Великобританії, Франції, Італії, Німеччини та Іспанії), після чого комісар ЄС з питань оподаткування Альгідрас Шемета пообіцяв країнам-учасницям представити аналогічну угоду про співпрацю в рамках всього Союзу протягом найближчих місяців. Мова, зокрема, йде про створення системи автоматичного обміну даними, що дозволить отримувати повну інформацію про вклади, включаючи їхній інвестиційний дохід. Така міра дозволить Брюсселю стежити не тільки за індивідуальними вкладниками, але і за найбільшими інвестиційними і хеджевими фондами.

Нагадаємо, наприкінці минулого року Альгірдас Шемета представив план дій Єврокомісії по боротьбі з офшорами та іншими юрисдикціями, що дозволяють холдингам економити на податках. Такі заходи спровокувала низка податкових скандалів з найбільшими транснаціональними компаніями, серед яких Google, Amazon, Starbucks. Наприклад, Google, використовуючи схему з головною бермудською, а також операційними компаніями в Ірландії і Нідерландах, економила на податках в країнах, де реально надавалися послуги. Тільки французькі податківці вимагали від компанії доплатити за 2011 рік 1 млрд євро податків до сплачених лише 5 млн євро.

Нові заходи влади ЄС в першу чергу вдарять по Люксембургу та Ірландії, які в силу особливостей місцевого законодавства стали притулком для більшості фондів з континентальної Європи.

В Люксембурзі зареєстровано близько 150 банків, переважна більшість яких є підрозділами закордонних структур. Схожа ситуація спостерігається в Ірландії, закони якої не дозволяють великим компаніям жонглювати своїм прибутком через ліцензування інтелектуальної власності. Люксембург вже зробив крок назустріч ЄС, погодившись розкривати банківські дані фізичних осіб з 2015 року. Ми можемо без великого збитку ввести автоматичний обмін інформацією з 1 січня 2015 року - заявив прем'єр-міністр Люксембургу Жан-Клод Юнкер. - Ми змінили свою позицію не через тиск ЄС, а тому що американці не залишають нам вибору. Між тим ініціатива щодо посилення контролю над ухильниками зустріла серйозного опору з боку Австрії, в конституції якої міститься положення про непорушність банківської таємниці.

Проте експерти вважають, що опір все ж буде зламано. В ЄС склалася необхідна політико-економічна ситуація, коли країнам доведеться шукати нові засоби фінансування бюджетних дефіцитів в умовах низьких темпів економічного зростання.

Впевненості в тому, що ініціатива буде прийнята, експертам надають і нещодавні зрушення у справі спільного контролю над ухильниками в Європі. Минулого тижня стало відомо, що заморські території Великобританії (Кайманові острови, Британські Віргінські острови, Мен, Джерсі тощо) погодилися брати участь у створеній автоматичній системі обміну інформацією, надаючи дані про зареєстровані компанії владі Великобританії, Франції, Німеччини, Іспанії та Італії. Подібний крок став великим проривом, оскільки ці території традиційно вважаються податковими гаванями. !zn

Читайте також:

Євросоюз продовжує атаку на банківську таємницю

З кіпрських банків у березні встигли вивести 1,8 млрд євро

Євросоюз форсує боротьбу з ухиленням від сплати податків

Європа схвалила введення податку на фінансові операції