UA / RU
Підтримати ZN.ua

Яресько запропонувала знижені рентні ставки на видобуток газу в Україні для приватних компаній

Ставки ренти на видобуток газу приватними компаніями в Україні можуть бути знижені до 14-29%.

Міністерство фінансів України розробило проект закону, яким пропонується знизити процентні ставки на видобуток газу в країні приватними компаніями. Відповідні пропозиції оголосила міністр фінансів Наталія Яресько на конференції Першого Американо-Українського бізнес форуму.

Цей крок повинен стати ще одним з низки стратегічних заходів, які, на думку Яресько, допоможуть диверсифікації джерел газу і зменшення корупції в цій галузі. Також в уряді впевнені, що цей крок допоможе збільшити внутрішній видобуток газу завдяки забезпеченню конкурентоспроможності в країні.

Як пояснили в прес-службі Кабміну, поточні рентні ставки на видобуток газу в Україні є одними з найвищих у світі, що заважає збільшення внутрішнього видобутку газу.

Так, розроблений Мінфіном законопроект пропонує скоротити рентні ставки з 55% для родовищ, глибина яких менше 5000 м, і 28% для родовищ, глибина яких більше 5000 м, до 29% і 14% відповідно, і ввести ці ставки вже з 1 жовтня 2015 - тобто дати набрання чинності нового законодавства про ринок природного газу.

Крім того, для нових родовищ з 1 січня 2016 року пропонується ввести рентні ставки на рівні 20% і 10% відповідно, зі збереженням існуючої ставки податку на прибуток, і додаткового корпоративного податку в розмірі 30%.

За прогнозами уряду, зменшення рентних ставок вже з жовтня 2015 забезпечить прибутковість інвестування і видобутку газу з існуючих свердловин. А новий режим оподаткування, вступить в силу з 1 січня 2016 року, буде сприяти інвестиціям у нові родовища.

За оцінками Міністерства фінансів, ці кроки вже до 2025 року допоможуть підвищити приватне виробництво природного газу майже до 9 млрд кубометрів щорічно (в порівнянні з 3,5 куб. м. у 2014 році).

"Якщо ми розкриємо потенціал природних ресурсів нашої країни, то тим самим ми зможемо підвищити національну безпеку, створити велику конкуренцію в галузі, в свою чергу, призведе до створення більшої кількості робочих місць в енергетичному секторі і зменшить тиск на платіжний баланс", - зазначила Міністр фінансів. "Те, що ми пропонуємо - це дуже прораховані кроки: ми доклали великі зусилля, щоб обчислити, чого потребує бізнес, щоб збільшити інвестиції у видобуток, і збалансувати його очікування з нашим фіскальними потребами".

Такі зміни, стверджує Яресько, допоможуть Україні стати самодостатньою в питанні забезпечення природним газом за десять років, а імпорт палива з Росії залежатиме виключно від привабливості його ціни.

При цьому раніше в Кабміні планувалося скоротити ренту з 55% до 35%, про що заявляв міністр енергетики Володимир Демчишин.

Читайте також: Кабмін відмовився підвищувати ренту на видобуток газу

Як повідомлялося, до липня 2014 року ставка плати за користування надрами при видобутку газу приватниками становила 15% (при глибині більше 5 км) і 28% його вартості (при глибині до 5 км). Потім Верховна Рада тимчасово, до кінця 2014 року, збільшила ставки до 28% і 55% відповідно. Такі дії зустріли гостру критику з боку приватних нафтогазовидобувних компаній, які згорнули свої інвестиційні програми, однак Рада продовжила дію норми і на 2015 рік.

Також у березні Рада підвищила ренту на видобуток газу з 20% до 70% для держкомпаній.

Читайте також про альтернативний проект закону про зниження ренти на видобуток газу в матеріалі Рента забуксувала "Дзеркала Тижня. Україна".