Президент Віктор Янукович підписав закон № 5284-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо функціонування платіжних систем і розвитку безготівкових розрахунків" (законопроект № 10656).
Про це повідомляє прес-служба глави держави в п'ятницю, 12 жовтня.
Цим законом його ініціатор Нацбанк сподівається стимулювати українців переходити на безготівкові розрахунки пластиковими картками та менше користуватися готівкою. Серед іншого, закон дозволяє НБУ обмежувати суму оплати готівкою, а також вводить поняття "електронних грошей".
Нацбанк розповів про переваги відмови від готівки і переходу на "пластик"
Як писало ZN.UA, закон дозволяє Нацбанку створити так званий центральний процесинговий центр - диспетчерську, де будуть оброблятися дані будь-якої операції, яка буде відбуватися за допомогою платіжної картки. В цей же центр будуть стікатися і комісійні за таку роботу.
Фактично НБУ забирає внутрішній ринок обслуговування карт у глобальних гравців, яким належить карткова технологія, - в корпорацій Visa і MasterCard. Вони втрачають свій ключовий український бізнес: можливість отримувати комісійні за технічну підтримку операцій з карткою одного банку в мережі або терміналах іншої фінустанови.
Нацбанк у результаті цих нововведень отримує не тільки гроші і контроль над даними (зокрема і про місце перебування того чи іншого власника картки), але і можливість зберегти систему безготівкових розрахунків у разі, якщо якому-небудь американському Сенату заманеться за непрозорою процедурою вимагати від Visa і MasterCard відключення рубильника для України з політичних мотивів.
Читайте: Ваша карта бита?!
Даний закон, зокрема, передбачає визначення терміна "електронні гроші", і визначає, що емітентами електронних грошей будуть банки, а також встановлює відповідальність за неправомірне використання електронних грошей.
Крім того, документ передбачає створення та ведення Нацбанком реєстру платіжних систем та систем розрахунків, їх учасників та операторів послуг платіжної інфраструктури.
Відповідно до закону, платіжним системам надається право здійснювати діяльність в Україні тільки після їх реєстрації в порядку, встановленому НБУ.
Відповідно до документа, НБУ надається право визначати порядок здійснення в Україні маршрутизації, клірингу і взаєморозрахунків між учасниками платіжних систем за операціями із застосуванням платіжних карток, забезпечення формування та розміщення гарантійних депозитів учасників платіжних систем за операціями.
Крім того, закон передбачає надання права банкам розміщувати на платіжній картці одночасно дві і більше торгові марки платіжних систем.
Нацбанку документ надає право визначати напрями розвитку сучасних електронних банківських технологій, контролювати створення електронних платіжних інструментів, платіжних систем та засобів захисту банківської інформації, встановлювати граничні суми розрахунків готівкою для фізичних та юридичних осіб, а також для осіб-підприємців.
Крім того, закон передбачає встановлення штрафу в розмірі 8,5 тис. гривень (500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) за обмеження або відмову в реалізації права споживача оплачувати покупки в торговельних точках за допомогою електронних платіжних засобів.
Контроль за наявністю у суб'єктів господарювання платіжних терміналів, згідно з документом, покладається на Державну податкову службу.
Законопроект також надає податковій право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів.
Закон також надає Національному банку право встановлювати граничні суми розрахунків готівкою.
Як повідомляло агентство, Верховна Рада прийняла в цілому законопроект № 10656 18 вересня. Після цього міжнародна платіжна система Visa International закликала Януковича ветувати цей закон. !zn
Читайте також:
НБУ легалізує електронні гроші
Кабмін зобов'язав торгівлю перейти на платіжні картки
НБУ змінює "правила гри" на ринку платіжних систем
Обмеження готівкових розрахунків призведе до зростання кредитування
Обмеження готівкових розрахунків вдарить по конвертаційним центрам
Банки обіцяють забезпечити магазини платіжними терміналами за три місяці