UA / RU
Підтримати ZN.ua

Янукович заговорив про вихід України з Третього енергопакету ЄС

Як заявив президент, Україна має право на вихід із 3-го енергопакету, бо Євросоюз нібито підтримує газопровід "Південний потік", який обходить її територію.

Підтримка Євросоюзом газотранспортного проекту "Південний потік" порушує зобов'язання перед Україною та дає їй право на вихід із Третього енергопакету ЄС, заявляє президент Віктор Янукович.

"Україна має повне право на вихід із 3-го енергопакету", - сказав він в інтерв'ю провідним телеканалам, яке транслюється в середу, 27 листопада.

Янукович пояснив, що "Південний потік" річною потужністю транспортування 60 млрд куб. м може призвести до подальшого падіння прокачування російського газу через українську газотранспортну систему (ГТС).

Він нагадав, що обсяги транзиту через Україну вже впали зі 120 млрд до 70 млрд куб. м.

"Якщо впадуть менше 60 млрд куб. м, то під питанням буде рентабельність ГТС. Десь на межі між 50 і 60 млрд куб. м вже є збитки", - зазначив Янукович.

ТАКОЖ: Енергоспільнота розкритикувала Україну у відповідь на її претензії щодо "Південного потоку"

Як відомо, по суті, енергетичні пакети - це набір директив Євросоюзу у сфері постачання газу та електроенергії, а також пов'язаних з ними нормативних актів.

Перший пакет встановлює загальні правила на ринку електроенергії і газу. В основу Другого пакету закладено вимогу про необхідність розділення вертикально інтегрованих компаній. Це означає, що, наприклад, у секторі газу діяльність компаній, що транспортують газ, має бути відділено від діяльності з видобутку та дистрибуції газу. Поділ стосується в тому числі бухгалтерської звітності, але не прав власності.

Третій енергопакет є логічним продовженням Другого. Головною особливістю цього пакету стала фактична заборона компаніям одночасно продавати і транспортувати газ та електроенергію.

У Росії небезпідставно вважали, що Третій енергопакет направлено проти "Газпрому" як головного постачальника газу до ЄС, що займається і видобутком палива, і його транспортуванням, продажем. Як наслідок, РФ різко чинила опір ухваленню енергопакетів.

Окрім вимоги про поділ бізнесу, в ньому також містяться зобов'язання надавати третім сторонам доступ до газотранспортних потужностей, що серйозно перешкоджає планам Росії щодо газопроводів в обхід України. Наприклад, Єврокомісія обмежила "Газпром" у використанні "Північного потоку" на половину його потужності. !zn

Читайте також:

Європа здивована докорами Януковича в неучасті у газовій суперечці з Росією