UA / RU
Підтримати ZN.ua

Якщо банки не будуть координуватися, то великий бізнес ніколи не поверне свої борги – НБУ

Частка "поганих" кредитів п'ятірки найбільших бізнес-груп навіть без "Привату" сягає 82%.

Найбільші бізнес-групи України дуже погано обслуговують свої кредити. Про це, не уточнюючи назви бізнес-груп, заявив заступник директора департаменту фінансової стабільності Євген Дубогриз на презентації Звіту про фінансову стабільність, в якому оцінені ризики банківського сектора.

"Без урахування групи "Приват" у нас частка проблемної заборгованості ТОП-5 бізнес-груп – це 82%. З "Приватом" – це 93%!" – зазначив він.

Згідно з документом, сумарний обсяг валових кредитів п'ятірки найбільших бізнес-груп становить близько 125 млрд грн, або 14% всіх кредитів корпоративному сектору.

Нацбанк уточнює, що на десятку найбільших бізнес-груп припадає 21% всіх кредитів, на двадцятку – 27%, тоді як частка "поганих" кредитів у них відповідно 79% і 76%.

"Дуже багато кредитів у нас сконцентровано або на великих позичальників, або на найбільші бізнес-групи. І саме в найбільших бізнес-групах - боржниках України зафіксована найгірша платіжна дисципліна", - констатував Дубогриз.

Він додав, що в ході переговорів з позичальниками і банками Нацбанк бачить негативну тенденцію, що великі недобросовісні позичальники спеціально затягують реструктуризацію боргів, чекають, а іноді і вимагають від банків пільгових умов, наприклад, списання частини боргу або нульові відсотки на роки з погашенням у кінці строку.

"За великим рахунком, боржники зараз мають більше сили, тим більше можливості, не платити за своїми боргами, ніж банки працювати з цими боржниками", – зазначив представник Нацбанку. Він закликав до прийняття законів про захист кредиторів і реформу судової системи.

"Якщо банки не будуть координуватися з метою врегулювання заборгованості великих груп, ці борги ніколи не будуть повернуті", – йдеться у свіжому Звіті про фінансову стабільність.

Повідомлялося, що "Приватбанк" списав кредитів на суму 5,56 млрд грн. Відповідно до звітності банку, станом на 31 грудня 2017 року обсяг непрацюючих кредитів склав 185,6 млрд грн, що на 5,56 млрд грн менше, ніж було на кінець 2016 року (191,14 млрд грн), а сформований резерв за ним - 181,9 млрд грн (на кінець 2016 року - 169,15 млрд грн).

Державні банки є власниками величезних портфелів NPL, пов'язаних з різними політичними групами або колишньою владою. Робота над такими портфелями ведеться вкрай повільно.

Детальніше щодо банківського сектору читайте у матеріалі Юлії Самаєвої "Реформа держбанків: повний назад!" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".