Вибори, а пізніше заяви з приводу Приватбанку призвели до деякого переформатування ринку депозитів. Так, у банку Порошенка депозитів зменшилося на 20%, а Приватбанк втратив частину коштів через Коломойського. Але в цілому, незважаючи на політичну невизначеність, відтоку депозитів з банків не спостерігається.
Обсяг грошей фізичних осіб в усіх українських банках в січні-травні зріс на 10,5 млрд. грн. до 519 млрд. грн., публікує огляд Бізнес.Цензор.
Найкращу динаміку зростання обсягу депозитів фізичних осіб показали банки іноземних банківських груп: за чотири місяці 2019 року приріст грошей населення в цій групі становив 5% - до 121 млрд. грн.
Всього фізичні особи зберігають в 21-му іноземному банку, які працюють в Україні, 23% грошей населення, які знаходяться в банках.
Лідером зростання серед іноземних банків став УкрСибБанк: приріст на 14% до 16,8 млрд грн. "Райффайзен Банк Аваль" збільшив обсяг коштів населення на 9% до 25,4 млрд грн.
Альфа-Банк, який належить Михайлу Фрідману - російському бізнесмену українського походження, який проживає в Лондоні, наростив заощадження фізосіб на 6% до 33,4 млрд. грн.
ОТП Банк в категорії "грошей населення" виріс на 5% до 11,9 млрд. грн., а Креді Агріколь Банк – на 4% до 7 млрд.. грн.
Населення продовжує забирати кошти з російських банків. Так Промінвестбанк просів на 42% до 1,8 млрд. грн., а Сбербанк - на 11% до 5 млрд. грн.
Водночас, 62% грошей фізичних осіб зберігається в державних банках: Приватбанку, Ощадбанку, Укрексімбанку та Укргазбанку. При цьому, динаміка приросту депозитів населення в січні-квітні 2019 року в групі державних банків була найнижчою: зростання на 1% - до 321 млрд. грн.
Статистику зіпсував Приватбанк. На фоні новин про рішення судів на користь колишніх акціонерів банку Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова, населення винесло з Приватбанку 2,7 млрд. грн, вкладів (або 2% від усіх коштів фізичних осіб в банку).
Зіграли роль і коментарі олігарха Коломойського про плани отримати $ 2 млрд компенсації від держави за націоналізацію Приватбанку.
Ощадбанк, який має 100% державну гарантію повернення заощаджень населення в разі банкрутства, продемонстрував приріст депозитів в 3%. На початку травня в банку знаходилося 98 млрд. грн. фізичних осіб.
Обсяг коштів фізосіб в Укрексібанку не змінився (26,3 млрд. грн.), а приріст в Укргазбанку становив 6% до 22,3 млрд. грн.
Банки з українським приватним капіталом збільшили в січні-квітні обсяг заощаджень населення на 4%. Ці банки мають найменший ступінь довіри серед населення: в 50-ти банках з українським приватним капіталом знаходиться всього 15% коштів фізичних осіб, або 76 млрд. грн.
Тут лідером зростання став Універсалбанк Сергія Тігіпка. Банк, разом з колишніми менеджерами Приватбанку, розвиває проект Monobank.
В січні-травні 2019 року Універсалбанк наростив обсяг коштів фізичних осіб на 50% до 6,4 млрд. грн.
Водночас, у другому банку Тігіпка – ТасКомБанку – обсяг заощаджень фізичних осіб майже не змінився: приріст на 2% до 7 млрд. грн. Аналогічно виріс і ПУМБ Ріната Ахметова.
Банк "Південний" Юрія Родіна збільшив портфель депозитів на 8% до 9,2 млрд. грн. В А-Банку братів Георгія та Ігоря Суркісів кількість грошей фізичних осіб зросла на 13%, а в банку "Кредит Дніпро" Віктора Пінчука навпаки – зменшилася на 2%.
Водночас, в Міжнародному інвестиційному банку (МІБ), який належить колишньому голові держави Петру Порошенку, обсяг коштів фізичних осіб в період проведення президентських виборів зменшився на 20%, або на 600 млн. грн - до 2,3 млрд. грн. МІБ обслуговує оточення і бізнес Порошенка.
Це одне з найсильніших просідань по групі банків з приватним капіталом.
Більше тільки у невеликого банку "Авангард", який належить групі ICU. Він втратив 30% грошей фізичних осіб. Власник ICU Макар Пасенюк був фінансовим радником Порошенка.
Раніше повідомлялося, що суди різних інстанцій розглядають 238 тисяч справ, пов'язаних з Приватбанком.
Детальніше про судові процеси навколо Приватбанку читайте в статті Юлії Самаєвої "Схема Optima" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".
Про стан Приватбанку читайте у матеріалі Юлії Самаєвої "Фінансовий директор Приватбанку Ганна Самаріна: "Враховуючи можливі наслідки шторму, бурю краще не піднімати" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".