UA / RU
Підтримати ZN.ua

Яценюк пообіцяв заощадити 5 млрд грн завдяки електронним закупівлям

За підрахунками уряду, при непрозорих держзакупівлі бюджет втрачав 20% від їх вартості.

Подальше впровадження системи електронних закупівель Prozorro e 2016 році дозволить заощадити 5 мільярдів гривень, у наступні роки економічний ефект системи зросте в кілька разів. Про це глава уряду Арсеній Яценюк розповів в ефірі програми "10 хвилин з прем'єр-міністром", яка демонструвалася українськими телеканалами увечері в неділю, 17 січня.

"Переведення всіх державних закупівель в електронний формат дозволить збільшити економію в рази. Навіть за скромними прогнозами, в цьому році економія бюджетних коштів складе 5 млрд грн, а в наступному році економічний ефект від повного переходу на електронну систему може бути в кілька разів більше", − зазначив Яценюк.

У 2015 році завдяки частковому впровадження Prozorro вже удалосб заощадити 500 мільйонів гривень, уточнив прем'єр-міністр. Він також підкреслив, що корупція у сфері держзакупівель створювала найбільші "дірки" в бюджеті.

"За нашими підрахунками, збитrb від прямої корупції та неефективного управління становили близько 20% від всього обсягу державних закупівель. А це – приблизно 50 мільярдів гривень в рік. Майже стільки ж, скільки виділено на Воорудженные сили в цьому році", − зазначив Яценюк.

За словами глави уряду, повний перехід на систему ProZorro почнеться з другого півріччя 2016 року.

"Вже з 1 квітня на ProZorro в обов'язковому порядку переходять всі великі замовники: міністерства, відомства, найбільші державні компанії. З серпня - почнуть переходити всі інші", - пообіцяв Яценюк.

Він також нагадав, що на реалізацію реформи публічних закупівель не витрачено ні копійки бюджетних коштів. Розвиток електронної системи відбувається за рахунок донорів, а кожну статтю витрат контролює Transparency International.

10 хвилин із Прем'єр-міністром. Державні закупівлі. ProZorro

"10 хвилин". Державні закупівлі. ProZorro

Опубліковано Арсенієм Яценюком 17 січня 2016 р.

Нагадаємо, 25 грудня Верховна Рада ухвалила закон "Про публічні закупівлі", який представив у парламенті заступник міністра економічного розвитку Максим Нефьодов.

"Вже в 2016 році прийнятий документ дозволить заощадити у зведеному бюджеті до 4,5 мільярдів гривень, а в 2017 році, коли він буде працювати перший повний рік, - від 35 до 40 мільярдів гривень", − підкреслив заступник голови Мінекономіки.

Обсяг держзакупівель в Україні становить майже 200 мільярдів у рік. Для придбання товарів за рахунок бюджетних коштів кожне підприємство або державний орган зобов'язані провести тендер, в якому на умовах відкритої конкуренції повинні взяти участь кілька постачальників і запропонувати державі оптимальну ціну. Проте проведення конкурсів та формування ціни часто відбувається непрозоро, що приносить збитки державному бюджету.

"Поки дізнатися про тендер та отримати запрошення майже неможливо, а ціна часто визначається не відкритою конкуренцією, а змовою декількох осіб. Крім того, малий та середній бізнес відмовляється від участі в державних торгах через складність і зарегульованість паперових процедур", - пише Ігор Гужва в матеріалі для ZN.UA.

Детальніше про систему державних закупівель в Україні читайте в матеріалі Ігоря Гужви Чи допоможе СОТ подолати корупцію в держзакупівлях? в тижневику "Дзеркало тижня. Україна."