Верховний Суд роз’яснив, чи є відсторонення невакцинованих працівників законним. Відповідне роз'яснення оприлюднила Федерація профспілок України, яка опублікувала лист Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.
Викладені в листі доводи є методичною рекомендацією для місцевих та апеляційних судів.
Як зазначається в листі, згідно із положеннями чинного законодавства, зокрема статті 10 Закону України "Про основи законодавства України про охорону здоров’я", громадяни України зобов'язані:
- піклуватись про своє здоров'я та здоров'я дітей, не шкодити здоров'ю інших громадян;
- у передбачених законодавством випадках проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення.
Працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов'язковим профілактичним щепленням. У разі відмови або ухилення, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт.
Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням проти COVID-19 затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я від 04.10.2021 № 2153.
А 31 січня набуває чинності наказ Міністерства охорони здоров’я № 2664 від 30 листопада 2021 року, яким розширено перелік організацій, представники яких підлягають обов'язковій вакцинації проти COVID-19.
Згідно з наказом, до списку тих, хто підлягає обов’язковій вакцинації проти COVID-19, додаються працівники: органів місцевого самоврядування; закладів охорони здоров’я державної та комунальної форм власності; комунальних підприємств, установ та організацій.
В МОЗ нагадали, що працівники цих установ, які не отримають принаймні одну дозу вакцини проти COVID-19 до 31 січня, будуть відсторонені від роботи без збереження заробітної плати.
Водночас у міністерстві додали, що ця вимога не стосується людей, які мають абсолютні протипоказання до щеплень від коронавірусної хвороби та медичний висновок на підтвердження цього.
Щепитися від COVID-19 можна організовано або індивідуально у будь-якому пункті чи центрі вакцинації. Детальний перелік та контакти пунктів та центрів – на vaccination.covid19.gov.ua/list.
Нагадаємо, відсторонений працівник може повернутися на роботу одразу після отримання першої дози вакцини.
Раніше в Міністерстві охорони здоров'я заявили, що в Україні немає примусової вакцинації, а є обов'язкова. Відомство визначило перелік осіб, які підпадають під неї. Серед них - працівники всіх освітніх установ, включаючи ПТУ і дитсадки. При цьому також буде видано наказ про те, що невакциновані особи будуть недопущені до роботи без збереження заробітної плати. Фактично, людину не звільнятимуть, але й можливості заробляти гроші у неї не буде.
Докладніше про обов'язкову вакцинацію в Україні читайте в статті Алли Котляр "Вакцинальна кампанія: як владі завоювати довіру людей".
Про те, чого можна досягти примусом, читайте в статті Оксани Онищенко "Обов'язкова вакцинація вчителів. Три питання, на які немає відповідей".
Які обмеження очікують невакцинованих від COVID-19 громадян в різних країнах - розповідає в статті "Вакцинація та "дискримінація" Олексій Коваль.