В.о. міністра енергетики Юрій Вітренко розкритикував рішення уряду про встановлення граничної ціни на газ і виступив за більш системне регулювання.
Про це Вітренко заявив під час онлайн пресконференції в Українському кризовому медіацентрі.
За його словами, Міненерго запропонувало свій підхід, який «був більш стійким, більш дружнім до учасників ринку».
«Але, на жаль, інший підхід, який підтримується також "Нафтогазом", був прийнятий. Міненерго отримало відповідне доручення уряду і за цим дорученням ми ввели державне регулювання цін на газ на період коронавірусу", - розповів Вітренко.
При цьому він зазначає, що хоча Кабмін встановив жорстку межу ціни на газ - 6,99 грн за куб, він не змушує газопостачальні компанії постачати газ населенню за цією ціною.
Він також додав, що ГК "Нафтогаз" вже погодився продавати газ населенню за такою ціною.
Що ж стосується інших постачальників, то, за словами Вітренко, якщо хтось із них не хоче постачати газ за цією ціною, то їх споживачі перейдуть "постачальнику останньої надії", яким є ДК "Нафтогаз". І ці споживачі отримуватимуть газ за ціною 6,99 грн від "Нафтогазу", як постачальника останньої надії, який погодився продавати за такою ціною.
Нагадаємо, Кабінет міністрів ухвалив постанову, якою встановив граничну ціну на газ на рівні 6,99 грн за кубометр. Таке рішення уряд ухвалив під час позачергового засідання 18 січня.
13 січня Шмигаль доручив підготувати держрегулювання ціни на газ для населення на час карантину по 6,99 грн за куб. м., тим самим тимчасово відмовитися від ринкового формування ціни на газ для побутових споживачів.
Відмова Кабміну від ринкового формування ціни на газ викликала стурбованість у МВФ. Сам Шмигаль стверджує, що Кабмін не планує відмовлятися від створення ринку газу в Україні. Але, за його словами, без втручання в ситуацію в лютому кубометр газу міг подорожчати вище 12 грн.
Водночас Агія Загребельська та Юлія Самаєва у статті для ZN.UA пишуть про те, що запровадження держрегулювання цін під час сезонних стрибків зростання вартості газу — не боротьба, а консервація газової монополії Фірташа, яка складає 70% ринку.
Подробиці того, до чого можуть призвести газові новації уряду читайте в тексті Агії Загребельської та Юлії Самаєвої "Усе по 6,99! Великий газовий розпродаж" на ZN.UA.