UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Вимагає доопрацювання»: юрист прокоментував зміни стосовно повернення військовозобов’язаних з-за кордону

Це одна з змін, які були внесені в правила військового обліку.

В Україні ввели нові правила військового обліку. Вони були затверджені постановою Кабінету Міністрів України  № 1487.

Читайте також: Загальна мобілізація: що робити, якщо заброньований працівник отримав повістку

Серед змін, які були внесені - повернення чоловіків, що перебувають за кордоном та не мають відстрочки від воєнної служби. Згідно пункту 52 змінених Правил, закордонні дипломатичні установи України мають інформують громадян, які перебувають на тимчасовому консульському обліку та досягли призовного віку і не мають відстрочки або не звільнені від призову на строкову військову службу, про початок чергового призову громадян України на строкову військову службу.

Адвокат Дмитро Бузанов підкреслив, що неможливо силоміць повернути військовозобов’язану людину з-за кордону, пише «Главком».

«Відповідно до змін, тепер військовозобов’язані українці за кордоном обов'язково мають стати на консульський облік. Але тут слід зауважити, що покарання за невиконання цієї норми не прописане у постанові (потенційно це може бути адміністративна відповідальність). Хоч це й малоймовірно, оскільки є щонайменше одне «але»: постанови про покарання військовозобов’язаних виносять керівники територіальних військкоматів, які перебувають в Україні і за кордон не виїжджають», - зазначив він.

Він розповів, що після прибуття в Україну військовозобов’язані, які не стали на облік за кордоном, навряд чи будуть покарані, адже постанова не передбачає ніякого покарання за те, що вони не стали на консульський облік.

«До того ж, стаючи на облік треба проходити медичний огляд. А як це все має функціювати – не у консульстві ж його облаштують? Цей пункт у постанові недороблений і щоби він працював, потрібно вносити зміни у законодавство у плані повноважень консульств – як мінімум, щоб вони могли розшукувати українців, які не стали на облік», – пояснив Дмитро Бузанов.

Адвокат підкреслив, що ця вимога наразі працюватиме лише у випадку із добровольцями. Бо щоб «загнати» у консульство усіх військовозобов’язаних, треба було домовлятися з іншими країнами, щоб для отримання там освіти чи роботи, вони вимагали від українця і довідку про те, що він став на консульський облік.

Нагадаємо, ще у перші тижні війни додому з-за кордону повернулося 215 тисяч українців. Майже 80 % з них це чоловіки.