UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вихід на пенсію пізніше: чому українцям радять працювати довше

Пояснення дали у Мінсоцполітики.

Попри війну, яку розпочала Росія, українці продовжують отримати пенсії та соціальні виплати. Повномасштабне вторгнення суттєво скоротило кількість працездатного населення і вплинуло на можливість держави фінансово забезпечити майбутню кількість пенсіонерів. Заступниця міністра соцполітики Дарія Марчак розповіла в інтерв'ю OBOZ.UA, чому зараз українцям радять працювати довше та як можна збільшити розмір майбутньої виплати і до чого варто готуватись.

Читайте також: Пенсія за вислугою років: який стаж треба мати педагогам

В першу чергу вона зазначила, що просто підвищити пенсійний вік для всіх громадян до 65 років не буде справедливо.

«У нас сьогодні значна частина пенсіонерів виходять на пенсію раніше, ніж у 60 років чи навіть ніж у 55 років. Тому передусім нам потрібно зробити так, щоб правила виходу на пенсію були рівними. Підвищувати пенсійний вік для одних, у той час, як значна кількість громадян може виходити на пенсію до досягнення цього віку (інколи суттєво раніше), – це намагатись вирішити проблеми системи за рахунок тих, хто і зараз вже працює довше за інших. Але в будь-якому разі треба пояснювати, чому всі люди мають бути зацікавлені в більш пізньому виходу на пенсію», – розповіла вона.

Вона зазначила, що це, по-перше, суттєво збільшить вашу власну пенсію (на 0,5% за кожен додатковий місяць після 60 років і 0,75% – якщо відстрочка більш ніж на 5 років).

«Приміром, якщо ви отримуєте сьогодні заробітну плату на рівні середньої по країні, у вас уже 35 років стажу, то ви маєте право вийти на пенсію в 60 років. Але якщо ви добровільно відтермінуєте свій вихід на пенсію до 65 років, то розмір вашої пенсії збільшиться з 5424 грн до 7050 грн (або на 30%)», – пояснила вона.

Також вона зазначила, що зараз збільшуватиме обсяг єдиного внеску, який сплачується особами, що працюють, до Пенсійного фонду, і завдяки цьому ПФУ зможе платити вищі пенсії тим, хто вже перебуває на пенсії. Сьогодні сплачуються пенсії для 10,5 млн пенсіонерів. Покоління, яке працює, своїми внесками утримує покоління батьків.

Також вона пояснила, що зараз існує проблема працевлаштування осіб старшого віку.

«Така проблема дійсно є і вона полягає передусім у сприйнятті віку – і з боку роботодавців, і з боку самих громадян. Але ми маємо розуміти поточні демографічні тенденції. Суспільство буде старішати, і ця ситуація не тільки в Україні, а в багатьох інших – і майже в усіх розвинених країнах. Коли населення стає старше, роботодавці не можуть дозволити собі ейджизм. Треба проводити навчальні, освітні і комунікаційні тренінги (особливо для HR-служб), з одного боку пояснюючи, чому і як роботодавці мають адаптувати свої стратегії під старіння населення, з іншого боку – допомагаючи громадянам у будь-якому віці адаптуватися до змін на ринку праці і появі нових вимог до навичок і компетенцій», – пояснила вона.

Також вона зазначила, що нам потрібно інвестувати в перенавчання людей старшого віку.

Деякі українці продовжують трудову діяльність навіть після досягнення пенсійного віку. У Пенсійному фонді України розповіли, коли працюючі пенсіонери отримають підвищення виплат.