Повномасштабне вторгнення Росії і оголошена загальна мобілізація спричинили безліч змін у різних сферах життя. У тому числі у пенсійному законодавстві.
У поточному році було ухвалено важливі зміни щодо соціального захисту військовослужбовців, а деякі відбудуться на початку наступного року, пише «На пенсії».
Дострокова пенсія
Кадрові військові мають право на пенсію за вислугу років. Залежно від кількості вислуги, на пенсію можна піти у 45 років і навіть раніше, що передбачено Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Розмір таких пенсій призначається у розмірі від 50 до 70 відсотків грошового забезпечення військового, а тим, хто був у Чорнобилі, – до 100%.
Особи, які не мають військової вислуги, але мають статус учасника бойових дій, можуть піти на пенсію 55 років, тобто на 5 років раніше встановленого пенсійного віку. Такі пенсії призначаються за нормами Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Їх розмір залежить від загального стажу та зарплати, як і у звичайних пенсій за віком.
Відомо, що загальний розмір пенсії учасника бойових дій не може бути нижчим за 210% прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних осіб. З 1 грудня – 4395,30 грн.
Набуття статусу учасника бойових дій
Одна із ключових змін у пенсійному законодавстві військових цього року стосується саме учасників бойових дій. Право набувати такого статусу надали також учасникам територіальної оборони.
На цих же особах тепер поширюються норми Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби та деяких інших осіб».
Відповідний пакет законодавчих ініціатив було ухвалено 15 березня 2022 року. Однак виявилось, що цих змін недостатньо. На практиці тероборони почали скаржитися, що статус учасника бойових дій не можуть оформити, оскільки ще недопрацьовані старі порядки, що регулюють це питання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2022 р. № 1193 внесено зміни до постанови від 20 серпня 2014 р. № 413, якою затверджено порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій.
Підставою для надання особам, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з воєнною агресією РФ проти України, статусу учасника бойових дій є наявність певних документів.
Підвищення мінімальної пенсії по інвалідності
Друга суттєва зміна цього року – підвищення мінімальних пенсій щодо інвалідності. Відповідний закон було прийнято Верховною Радою ще 15 лютого 2022 року, але перерахунок зроблено лише з 1 жовтня, як там і прописано.
Загалом пенсії з інвалідності військовослужбовцям встановлюються у розмірі від 40 до 100 відсотків сум грошового забезпечення залежно від групи інвалідності. При цьому мінімальні розміри таких пенсій становили раніше від 100% до 130% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Тобто окремі пенсії з інвалідності станом на вересень 2022 року могли не перевищувати 2100 гривень (це мінімальна пенсійна виплата).
Також з 1 грудня було збільшено надбавки до страхових пенсій.
Пенсії з інвалідності планують індексувати
Цього року було ухвалено зміни, згідно з якими військові пенсії мають індексувати щорічно з 1 березня, як і решту видів пенсій. Однак при цьому порядок індексації військових пенсій не був прийнятий.
Здавалося б, що питання вирішилося з ухваленням постанови Кабінету Міністрів «Деякі питання індексації пенсій» №727 від 24 червня 2022 року. Однак там зазначено, що індексація має відбутися лише 2023 року. Більше того, у цій постанові написано, що вона має набути чинності лише після припинення воєнного стану (з 1 числа місяця, що настає за місяцем його припинення або скасування).
Перебування в полоні зарахують до стажу
Ця зміна у законодавстві набула чинності 19 листопада. Тепер перебування у полоні зараховуватиметься військовим до страхового стажу. За таких людей держава сплачуватиме пенсійні внески за весь період перебування у полоні. Це передбачено Законом №2010-ІХ від 26 лютого 2022 року.
Доплати за особливі заслуги зростуть
Є військові, яким може бути надано статус особи, що має особливі заслуги перед Батьківщиною. Такими вважаються, зокрема, Герої України, яким починаючи з 2014 року вручено орден «Золота Зірка»; особи, нагороджені орденом Богдана Хмельницького трьох ступенів, орденом княгині Ольги трьох ступенів. Нині за цей статус виплачують надбавку до пенсії – 70% прожиткового мінімуму. З 1 грудня вона становить 1465,10 грн.
З 1 січня 2023 року розмір цієї доплати мають суттєво підняти. Залежно від нагороди, доплати тим, хто має особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісяця складатимуть від однієї до трьох мінімальних зарплат, тобто від 6700 гривень.