UA / RU
Підтримати ZN.ua

Відбудова України: ексміністр назвав нові «локомотиви» для економіки

Данилишин також попередив про ризики через стратегічні зміни в економіці.

Новим локомотивом економіки України має стати оборонно-промисловий комплекс, хоча про АПК теж не треба забувати. Про це в інтерв’ю «Главкому» розповів ексміністр економіки та ексголова Ради НБУ Богдан Данилишин.

При цьому він попередив про ризики в разі переходу економіки на «воєнні рейки»: «Однак тут теж є ризики, адже тривалий час основним замовником оборонної продукції залишатиметься  держава, яка об’єктивно буде обмеженою у фінансових ресурсах. Вихід – в паралельному розвитку промислових технологій подвійного призначення, розробці товарів для сегментів споживчого ринку, диверсифікації ризиків збуту продукції оборонних виробників», – зазначає ексміністр.

На його думку, сільське господарство традиційно залишатиметься значущим локомотивом, а проблем з логістикою після війни не буде.

«Переробку аграрної продукції та виробництво товарів харчової промисловості з високою часткою доданої вартості слід розглядати як не менш значущий локомотив майбутньої економіки порівняно з оборонкою. Логістичні проблеми України є тимчасовими і із закінченням війни мають зникнути. Так само має відновитися і попит на аграрну продукцію. Загалом тренд на підвищення частки галузей з високим ступенем переробки сировини має бути ключовим в структурній перебудові післявоєнної економіки», – зазначає ексміністр

На думку Данилишина, досить перспективним напрямком для України є розвиток зеленої енергетики у контексті завдань «Зеленого курсу» ЄС і майбутнього приєднання України до ЄС. 

«Поряд з цим у післявоєнний період наявність в Україні запасів залізної руди та кольорових металів у поєднанні з відновленням українського бізнесу та надходженням продуктивних інвестицій з країн ЄС можуть надати поштовх для розвитку чорної і кольорової металургії на основі впровадження нових технологій з урахуванням пріоритетів «зеленого переходу» ЄС. Досить важливо при цьому створювати сприятливі умови для підвищення ступеня обробки металургійної продукції на нашій території і домагатися підвищення частки продукції з високим вмістом доданої вартості в українському експорті», – каже ексголова Ради НБУ.

Відносно грошей міжнародних партнерів, він вважає, що це ненадійне джерело для відбудови, тому потрібно зосередитись на власних ресурсах.

Читайте також: «єВідновлення»: чи можна отримати компенсацію за пошкоджене житло, яке було відремонтовано

«Міжнародна допомога здатна значною мірою компенсувати фінансові потреби країни у відновленні, однак її надходження є неринковим і залежить від доброї волі наших партнерів. Вагомий ресурс для фінансування відновлення зберігає національна банківська система, однак висока вартість позикових  коштів унеможливлює їхнє широке використання в інвестиційному процесі. Тому основою майбутньої стратегії економічного відновлення мають бути такі елементи: посилення перерозподільчої ролі держави, відновлення ролі банків як фінансових посередників економіки, активна політика залучення внутрішніх та зовнішніх інвестицій для створення робочих місць та повернення мігрантів, політика підтримки виробництва з високим ступенем переробки сировини, інтеграція до ЄС та доступ до європейських товарних ринків і грантових ресурсів, інвестиції в освіту та людський капітал загалом. Країні потрібні професійні кадри з лідерськими якостями на ключових посадах державного управління», – зауважив Данилишин.

Як писало ZN.UA, за відсутності стратегії ми в кращому разі отримаємо довоєнну економіку, тільки в меншому масштабі, а в гіршому — й того не матимемо. Про це читайте у матеріалі "Дефіцит ідей: як відбудова України перетворюється на ремонт".