Верховний Суд визнав законною практику облгазів, що належать Дмитру Фірташу та займають домінуюче положення на ринку постачання газу населенню, з нарахування побутовим споживачам температурних коефіцієнтів, у результаті споживачі були змушені платити за газ більше, ніж мали б за фактичними показаннями лічильника. Відповідна постанова Великої Палати Верховного Суду за 23 листопада 2021 року оприлюднена в Єдиному реєстрі судових рішень.
Як випливає з матеріалів указаної справи, споживач звернувся до суду з позовом до облгазу, оскільки почав отримувати рахунки за газ, що не відповідали тим сумам, які б мали бути сплачені відповідно до показань лічильника газа. Суми виявилися вищими, а принцип їх розрахунку був споживачеві невідомий.
Згодом з'ясувалося, що облгаз почав нараховувати побутовому споживачу вартість газу за принципом, як для непобутових споживачів. Тобто, за відсутності лічильника, який фіксує температуру та тиск газу, вартість газу розраховувалася за певними усередненими показниками - так званими "стандартними умовами".
Водночас, як вказував споживач у своєму позові, згідно з постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2496, можливість використання за розрахункову одиницю поставленого природного газу метр кубічний природного газу, приведений до стандартних умов, передбачена лише у відносинах постачання природного газу з непобутовим споживачем.
Справа дійшла до Верховного Суду, який фактично визнав законним нарахування облгазами температурних коефіцієнтів побутовим споживачам.
"Велика палата Верховного суду визнала правомірною практику облгазів імені Фірташа (тому, що інші їх не застосовували) з нарахування температурних коефіцієнтів. Власне, це було логічне рішення після ухвалення Верховною Радою "подарункового" закону 3508-д (про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу, - ред.). Хоча я до останнього вірила у незалежність судової системи", - прокоментувала рішення Верховного Суду координатор житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко.
За словами експертки, дане рішення Верховного суду означає не лише те, що нарахування облгазами температурних коефіцієнтів було визнано законним, а отже споживачам не буде повернуто переплачені гроші. Це також означає, що "коєфіцієнти" можуть донараховувати й іншим споживачам, які не є клієнтами облгазів Фірташа, і які не отримували "коєфіцієнтів" в платіжках.
Крім того, штраф, який АМКУ наклав на облгази в грудні 2019 року в розмірі 278 млн грн., буде скасовано.
Нагадаємо, у жовтні 2018 року мільйони домогосподарств отримали квитанції на оплату газу, в яких обсяг газу було помножено на коефіцієнт. Згодом його назвуть у народі "температурний коефіцієнт".
Облгази пояснили його появу фізичними властивостями газу. Адже при нагріванні газ розширюється, а при охолоджені — стискається. Тому залежно від пори року в квитанціях вказувався коригуючий коефіцієнт. До того ж розмір коефіцієнтів залежав навіть від розташування лічильника. Він був більшим для тих домогосподарств, в яких прилад обліку розміщувався на вулиці і на певній відстані від будинку.
Оскільки у великої кількості споживачів встановлено газові лічильники, які не коригують обсяги газу з урахуванням температури та тиску, то коефіцієнти з’явились і у платіжках. Це прогнозовано викликало обурення споживачів. Детальніше про те, як в Україні з'явилися "тепературні коефіцієнти" і про перипетії навколо них, читайте в статті автора ZN.UA, директора ExPro Consulting Геннадія Кобаля - "Допоки Україна мірятиме газ кубометрами?".
Водночас нагадаємо, що на початку листопада 2021 року Верховна Рада України ухвалила закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження на ринку природного газу обліку та розрахунків за обсягом газу в одиницях енергії", відповідно до якого відійдемо від радянської системи обчислення обсягів природного газу та Україна перейдемо до європейської методики обчислення в кіловат-годинах. Споживач нарешті зможе платити не за об'єм газу, а за його якість і ефективність. Документ набуде чинності з 1 травня 2022 року.