UA / RU
Підтримати ZN.ua

Великий бізнес планує вивести валюту з України, щоб уникнути дефолту — ЕП

Верховна Рада і уряд дозволили великим компаніям перекрити мільярдні борги за кордоном попри заборону міжнародних партнерів та Нацбанку.

Національний банк України дозволить великим компаніям обходити валютні обмеження тоді, коли ці обмеження буде знято і такі операції зможуть проводити усі, пише ЕП. Війна залишається ключовим стримуючим чинником припливу інвестицій в Україну.

Читайте також: Курс долару: банкіри вважають, що до кінця року валюта може подешевшати

Від початку війни в Україні Національний банк запровадив низку валютних обмежень, щоб зберегти міжнародні резерви та фінансову стабільність в умовах абсолютної невизначеності та панічних настроїв серед громадян та бізнесу. Більшість валютних обмежень продовжують працювати і через більш ніж два роки після того, як перші російські ракети вдарили по українських містах. Зокрема, чинною залишається і заборона для приватного бізнесу переказувати валюту за кордон.

Читайте також: Суд за “Автокразбанк” завершився – історія кременчуцького банківського проєкту і що з ним трапилось

Великий бізнес намагається отримати для себе виняток з валютних обмежень, аби обслуговувати зовнішні кредити та єврооблігації. На початку лютого уряд ухвалив ряд рішень, які дозволяють переказати за кордон в обхід валютних обмежень майже 2 млрд дол для обслуговування боргів п'яти великих груп компаній: "ДТЕК", "Метінвест", "Кернел", "Інтерпайп" та "Водафон".

Читайте також: Обмін валюти: ПриватБанк бере значну комісію за пошкоджені купюри, а завершення операції можна чекати роки

Проти такого рішення виступає сам Національний банк, оскільки не підтримують індивідуальних рішень, які ухвалюються не для всіх учасників ринку, а лише для окремого кола осіб. Справа в тім, що через зменшення потоку міжнародної допомоги до українського бюджету обсяги міжнародних резервів поступово скорочуються. На дозвіл погашати та обслуговувати зовнішні зобов’язання очікують понад 3 тис підприємств. Далеко не всі з них мають власну валюту для виплати кредиторам. І якщо всі вони спробують скористатися урядовими клопотаннями для погашення боргів, це  негативно вплине на курсову стабільність.

Читайте також: Курсовий стрибок: за яких умов він може статися

Крім того, надання привілейованого дозволу на обслуговування зовнішніх боргів обмеженого кола компаній загрожує переговорам про реструктуризацію державного боргу України за єврооблігаціями. Власники державних євробондів можуть сказати, мовляв, Україна випускає валюту для комерційних погашень, то чому вона відмовляється платити по суверенним боргам.

Читайте також: Державний борг України може зрости до 80-85% — Устенко

Іншими словами, кредитори України можуть отримати додатковий аргумент на переговорах про реструктуризацію боргу на 22,7 млрд дол, які Україні потрібно провести до літа цього року.

Наразі п'ять великих бізнес-груп продовжують очікувати на рішення Нацбанку про надання індивідуальних дозволів на переказ валюти. І, хоча за законом НБУ має їх надати, проте у цьому ж законі не сказано, коли саме це має статися.

Раніше ми писали про те, що в НБУ вважають: конфіскація активів Росії не вплине на ринки капіталів та не змінить відношення до стабільності інвестування. Це є перебільшеними оцінками ризиків внаслідок протидії країні-агресору.