UA / RU
Підтримати ZN.ua

Важливе питання: чи можна не платити кредит під час війни

Відповідь дала юристка.

Війна, яку розпочала Росія, суттєво вплинуло на фінансове становище українців. До війни багато громадян мали кредити і зараз вони втратили можливість їх виплачувати.

Читайте також: Українці захопилися мікрокредитами: як зросла середня сума позик і борги за ними

Юристка Анастасія Шаховець пояснила, чи можна не платити кредит під час війни.  Вона зазначила, що з одного боку, законодавством передбачено певні послаблення щодо виплат за кредитами в період дії воєнного стану, що може трактуватись як те, що банки не можуть застосовувати штрафні санкції за прострочення платежів чи нараховувати пеню. Процентна ставка за кредитом також лишається незмінною.

Але з іншого боку, якщо все ж не платити взагалі, не домовляючись з банком, це може призвести до того, що кредит визнають простроченим, що негативно вплине на кредитну історію. Крім того, після завершення воєнного стану банк може застосувати фінансові санкції, звернутися до колекторів чи навіть суду для стягнення заборгованості. Тому краще спробувати домовитися з банком про реструктуризацію боргу чи перенесення платежів на більш пізній термін після завершення бойових дій.

Чи можна не платити кредит під час війни

За словами юристки, формально повністю не платити кредит під час війни не можна. Хоча за прострочені платежі й скасовано штрафні санкції, сам борг доведеться повертати.

Згідно із законом, прийнятим на період дії воєнного стану, банки не мають права стягувати штрафи чи пеню за несвоєчасну сплату кредитів. Проте основна сума боргу та нараховані відсотки залишаються чинними.

Тому, якщо є можливість продовжувати платити по кредиту, краще це робити. Адже після закінчення війни все одно доведеться повертати всю заборгованість перед банком.

Альтернативою може бути оформлення кредитних канікул, які передбачають тимчасову відстрочку платежів. Рішення про надання таких канікул приймає банк.

Отже, щоб списати кредит в умовах війни, позичальник має:

Лише за умови надання повного пакета підтверджувальних документів банк зможе анулювати заборгованість за кредитним договором. Натомість банк отримає компенсацію коштів від держави.

Також юристка назвала альтернативні шляхи списання кредитів в умовах війни:

Після процедури банкрутства особа отримує «чисту» кредитну історію і можливість почати все спочатку. Адже вся негативна інформація про борги та прострочення буде видалена з бюро кредитних історій. Таким чином вдається позбутися надмірного боргового навантаження, спричиненого кризовими умовами воєнного стану в країні.

За час дії воєнного стану в Україні  в межах державної програми «Доступні кредити 5-7-9%»  укладено 41 107 кредитних договорів на загальну суму 161,4 млрд гривень. Нагадаємо, кому дають гроші.