Навіть під час війни, яку розпочала Росія, українці повинні сплачувати податки. Головний бухгалтер Кристина Ворожбітова пояснила, які податки потрібно сплачувати ФОП.
Податки ФОП I групи
ФОП I групи не сплачують податки, крім єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) та єдиного податку (ЄП). Якщо ФОП обрала першу групу оподаткування, ставка ЄП у межах до 10% розміру прожиткового мінімуму (268, 40 грн у 2023 році).
Ставка ЄСВ для ФОП I групи становить 22% від мінімальної заробітної плати, яка у 2023 році становить 6500 гривень. Тобто, ФОП I групи повинні щомісяця сплачувати ЄСВ у розмірі 1430 гривень та ЄП у розмірі 268, 40 грн.
Податки ФОП II групи
ФОП II групи сплачують єдиний податок у розмірі 20% від мінімальної заробітної плати, яка у 2023 році становить 6700 гривень. Тобто, ФОП II групи повинні щомісяця сплачувати єдиний податок у розмірі 1340 гривень та ЄСВ «за себе» для пенсійного стажу: 22% від мінімальної заробітної плати (1474 грн з 1 січня 2023 року).
Податки ФОП III групи
ФОП III групи сплачують податки в залежності від обраного режиму оподаткування.
ЄП: 3% доходу при сплаті ПДВ; 5% доходу у разі включення ПДВ до складу єдиного податку.
ЄСВ «за себе» для пенсійного стажу: 22% від мінімальної заробітної плати (1474 грн з 1 січня 2023 році).
ФОП III групи, які обрали спрощену систему оподаткування, обліку і звітності, сплачують єдиний податок у розмірі 3% від доходу або 5% від доходу, у тому числі від суми нарахованого доходу за вирахуванням документально підтверджених витрат.
ФОП III групи, які обрали загальну систему оподаткування, сплачують такі податки:
- податок на прибуток фізичних осіб (ПДФО) у розмірі 18% від загального оподатковуваного доходу;
- ЄСВ у розмірі 22% від мінімальної заробітної плати, яка у 2023 році становить 6700 гривень;
- податок на додану вартість (ПДВ) у разі здійснення операцій, які є об’єктом оподаткування ПДВ.
Крім того, ФОП III групи можуть сплачувати інші податки, такі як акцизний податок, податок на нерухоме майно, податок на землю та інші. Також, у випадку, якщо ФОП використовує найману працю, також сплачуються податки за найманих працівників (ПДФО).
Скасування податкових пільг для ФОП в Україні з 1 серпня є важливою вимогою, передбаченою угодою з Міжнародним валютним фондом (МВФ). Нагадаємо, які нововведення та зміни слід чекати фізичним особам-підприємцям з серпня.