У Києві вирішили покрити недонадходження в бюджет підвищенням ставки орендної плати за землю для орендарів-забудовників, від 2 до 100 разів. Це передбачає проєкт відповідного рішення, опублікованого на сайті Київради.
Згідно з документом, у Києві планують підвищити ставки орендної плати за землю для орендарів-забудовників, залежно від цільового призначення земельної ділянки, від 2-4 до 100 разів.
Аргументи, які столична влада викладає у пояснювальній записці до проєкту, полягають в тому, бюджет міста недоотримав 500 млн грн через "закон про інвестиції", прийнятий ще у 2019 році.
Натомість конкретних показників, як зростуть надходження до бюджету і чи будуть вони співмірними із новими ставками орендної плати, Київрада не додає.
Ініціативу столичної влади прокоментували в Інституті законодавчих ідей, який провів антикорупційну експертизу проєкту рішення.
"Фактично нові ставки орендної плати вплинуть на самих киян, для яких податкові ініціативи влади міста обернуться зростанням ціни квадратного метра. Адже кожну гривню додаткових витрат забудовник перекладає на кінцевий товар – нерухомість", - прокоментували експерти.
Також, в Інституті законодавчих ідей звертають увагу, що Київрада може прийняти дане рішення з порушеннями процедури та як наслідок – корупційними ризиками.
"Міська влада перевищує свої повноваження, коли, попри прописану в Податковому кодексі процедуру, пропонує змінити їх розмір та увести в дію вже через 10 днів після прийняття рішення. Київрада пропустила терміни для цього рішення на пів року, наразі ж будь-які зміни можуть стосуватися лише 2023 року", - наголошують експерти.
Крім того, якщо рішення буде прийняте, юридична колізія дасть змогу одним орендарям працювати за старими податковими ставками, посилаючись на порушення процедури встановлення нових ставок, або ж шляхом домовленостей із податковими органами. Інші ж навпаки платитимуть за новими вищими податковими ставками, боячись нарахування недоїмки та вжиття санкцій з боку податкових органів.
Інститут законодавчих ідей рекомендує або відмовитися від прийняття рішення з корупціогенними факторами, або ж встановити, що воно набуває чинності з 1 січня 2023 року.
Експерти зазначають, що у разі прийняття проєкту в такому вигляді із порушенням процедури, це може стати небезпечною практикою в майбутньому. Оскільки зараз створюється прецедент для забудовників, то надалі такий сценарій можуть застосувати для інших – широких верств населення.
Нагадаємо, що це не єдине напасть на ринку нерухомості, яка може чекати киян. Будівництво житлової нерухомості в Києві у 2021 році перевищило попередній рік щонайменше на третину. І може йтися про надимання "бульбашки" на ринку житла.
Як писала ZN.UA, поточний рівень цін на квадратні метри у найбільших мегаполісах України практично не залишає сумнівів якщо не в обвалі ринку, то принаймні у різкій корекції практично всіх його сегментів, пише Вадим Башта у своїй статті "Прогноз-2022: "Стоп-кран" на ринку житла: що буде із цінами. Три варіанти".