Світові ціни на нафту у вівторок, 24 квітня, продовжують демонструвати позитивну динаміку на очікуванні інвесторами рішення США щодо запровадження санкцій проти Ірану, а також на даних про високий рівень виконання ОПЕК+ віденської угоди зі скорочення нафтовидобутку, свідчать дані торгів.
Станом на 8:19 вартість червневих ф'ючерсів на північноморську нафтову суміш марки Brent зросла на 0,23% - до 74,88 доларів за барель, вартість червневих ф'ючерсів на нафту марки WTI збільшилася на 0,44% - до 68,94 доларів за барель. На торгах у понеділок вартість Brent піднялася вище 75 доларів за барель вперше з листопада 2014 року.
Інвестори побоюються повернення американських санкцій проти Ірану. На думку голови відділу торгівлі на азіатських біржах в Oanda Стівена Іннеса, яке наводить агентство "Рейтер", вони "можуть призвести до здорожчання нафти у межах п'яти доларів за барель".
Зазначимо, у липні 2015 року Іран досяг домовленості з п'ятьма постійними членами Ради безпеки ООН (Росією, США, Великою Британією, Китаєм, Францією) і Німеччиною щодо Спільного всеосяжного плану дій (СВПД). Ця угода гарантує мирний характер ядерної програми Тегерана. Згідно з документом, республіка повинна обмежити збагачення урану і повністю відмовитися від виробництва ядерної зброї. Виконання плану знімає з Ірану введені раніше санкції Радбезу ООН, США і Європейського союзу.
Президент США Дональд Трамп неодноразово висловлював невдоволення угодою з Іраном і погрожував вийти з неї. Можливою новою датою виходу з угоди він називав 12 травня. Саме в цей день Трамп повинен продовжити режим зняття санкцій.
Ціни на "чорне золото" також підтримують заяви учасників віденської угоди зі скорочення нафтовидобутку країнами ОПЕК+. У п'ятницю, 20 квітня, у Джедді (Саудівська Аравія) відбулося засідання міністерського моніторингового комітету ОПЕК+. Міністр енергетики РФ Олександр Новак заявив, що в березні угоду виконано всіма країнами-учасницями на 149%.
А міністр нафти Кувейту Бахит ар-Рашиді повідомив про те, що з початку поточного року середній рівень виконання угоди становить 145%, що "набагато краще, ніж у 2017 році". З початку дії угоди зі скорочення нафтовидобутку 1 січня минулого року середній рівень її виконання становить 113%.
Нагадаємо, раніше ОПЕК ухвалила рішення про продовження віденської угоди про скорочення рівня видобутку нафти до кінця 2018 року.
З 1 січня 2017 року країни картелі скоротили видобуток нафти на 1,2 млн барелів на день - до 32,5 млн. Тим часом країни, що не входять в ОПЕК, домовилися скоротити видобуток нафти на 600 тисяч барелів на добу. З цієї кількості половина припадає на Росію.
Раніше генеральний секретар ОПЕК Мохаммед Баркіндо виступав за приєднання до угоди Єгипту та Туркменії, але Казахстан виступав за повільний вихід із неї. Низка країн, зокрема, Росія, також заявляли про те, що вийдуть з угоди, щойно її мета буде досягнута.
Зазначимо, минулий рік для ринку нафтопродуктів в Україні став роком покупця. Між ресурсотримачами розгорнулася боротьба за споживача, унаслідок чого ціни знизилися, а ринкові частки основних учасників перерозподілилися. Детальніше про нову модель постачання українського ринку читайте в матеріалі Сергія Куюна "Боротьба за баки" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".