UA / RU
Підтримати ZN.ua

В ЄС придумали, як звільнитися від російського газового рабства

На часі головним своїм завданням Єврокомісія називає максимальне скорочення енергозалежності від Росії.

Росія продовжує активно використовувати проти України та ЄС в якості зброї енергоресурси та енергоінфраструктуру. Про це у своїй статті для ZN.UA пише Алла Єрьоменко.

Вона зазначає, що навіть незважаючи на скорочення чистого прибутку "Газпрому" в 13 разів у результаті енергетичного "приборкання" Європи та України, Кремль продовжує нав'язувати свої правила гри.

Читайте також: Путін відчуває подих революції - Gazeta Wyborcza

Водночас, на думку Маттео Каццулані, аналітика з питань енергетики та політики в Центрально-Східній Європі, Росія користується залежністю ЄС від свого газу, застосовуючи різні тарифи для компаній окремо взятих європейських країн, пропонуючи їм привабливі, на перший погляд, умови участі в інфраструктурних проектах, наприклад у будівництві "Південного потоку" в обхід України.

"Прагнучи послабити ЄС, РФ намагається розділити його на західних "дружніх Росії союзників" і центрально-східних європейських "антиросійських ворогів". Тому сьогодні, усвідомлюючи виклики своєї енергостабільності та енергобезпеки, держави-члени ЄС прагнуть максимально зменшити енергозалежність від РФ", - йдеться в статті.

Намагаючись якимось чином з цим боротися, Європейська комісія оголосила в листопаді актуальною задачею нового складу ЄК на чолі з новообраним президентом Жаном Клодом Юнкером створення Енергетичного союзу ЄС.

"Такий підхід цілком відповідає коротко - і довгостроковими планами Єврокомісії, яка за результатами стрес-тестів, проведених влітку-восени 2014 р., розробила рекомендації державам ЄС, зокрема, щодо енергобезпеки та зменшення енергозалежності. До речі, в програму стрес-тестів також були включені Грузія, Молдова і Україна", - пише Єременко.

Читайте також: Нова "холодна" війна Росії не по кишені - The Time

Єврокомісія зазначає необхідність диверсифікації джерел енергії і маршрутів, а також необхідність знизити високу енергетичну залежність кількох держав-членів ЄС". Більше того, ці рекомендації ЄК покладені в основу затвердженої в кінці жовтня країнами Європейського Союзу нової енергетичної політики на період 2020-2030 рр ..

"Необхідно перестати думати про ринки як національні території. Необхідно інтегруватися. Необхідно вивчати можливість спільної покупки газу. Солідарність є ключем до забезпечення поставок газу", - цитує автор статті слова віце-президента Єврокомісії з питань енергетики Мароша Шефчовича.

Примітно, що ця ідея співпадає з пропозицією української сторони державам ЄС купувати російський газ не на західному кордоні України, як це відбувається зараз, а на кордоні України і РФ. Читайте детальніше про те, як Євросоюз збирається зменшити свою енергетичну залежність від РФ у статті Алли Єрьоменко "Диверсифікація поставок газу: чи підтримає Європа українсько-польський проект?"