UA / RU
Підтримати ZN.ua

В ЄС готові до зими без російського газу

Брюссель не бачить нічого драматичного у тому, що Україна не створює величезні запаси газу в ПСГ.

Євросоюз добре підготувався і адаптуватися до можливих форс-мажорних ситуацій в питанні поставок газу майбутньої зими, заявив віце-президент Єврокомісії з Енергетичного осоюзу Марош Шефчович.

"Звичайно, ми були б щасливі, якби поставки були б додатково підкріплені тристоронньою угодою ("зимовим пакетом" між Україною, ЄС і РФ - ред.)... Проте варто зазначити, що зараз, завдяки виконаній роботі, ми набагато більш підготовлені (до проходження зими - ред.), ніж раніше", - зазначив віце-президент.

Він нагадав про вдосконалення системи створення запасів газу, про розширення можливостей щодо використання СПГ, налагодження енергетичних взаємозв'язків між країнами союзу – тобто можливості держав перекидати енергію один одному в разі потреби. Шефчович зазначив, що країни ЄС, які пройшли енергетичні стрес-тести, також показали більшу стійкість енергетичної системи союзу до можливих перебоїв у постачанні палива.

Єврокомісар підкреслив, що у ЄС зараз "немає сигналів, що щось драматичне може статися", але в той же час відзначив, що країни союзу "зможуть адаптуватися, якщо що".

Шефчович планує відвідати Київ 2 вересня, а потім Москву 11-12 вересня. Одна з цілей поїздки - вивчити, чи є інтерес до тристоронніх переговорів щодо постачання газу з Росії в Україну напередодні зимового опалювального сезону. Однак 30 серпня Шефчович заявив, що дата його візиту в Москву поки остаточно не визначена. За його словами, він працює над тим, щоб новий "зимовий пакет" був укладений між трьома сторонами.

Відзначимо, що ще в 2014 році традиційно "Газпром" намагався лякати Європу імовірними проблемами з транзитом через україну, а саме у зв'язку з відмовою "Нафтогазу" від закупівель російського газу у великих обсягах і запуском реверсу з ЄС.

Однак всі "страшилки" РФ про зиму без газу в Європі не знайшли підтвердження. В ЄС залишилися задоволені "газовою" зимою 2014/2015 років, зазначивши, що вона пройшла "вперше без драматизму".

В результаті всі зусилля РФ призвели лише до того, що "Газпром" втратив до $ 6 млрд через невдалу спробу перекрити реверс шляхом перекриття поставок російського газу в ЄС. При цьому Україна зарекомендувала себе як надійний транзитер.