UA / RU
Підтримати ZN.ua

В українській владі нарощує сили аграрне лобі

Є побоювання, що наявний ресурс в органах влади аграрії використовують не стільки для вирішення загальних проблем галузі, скільки для вирішення проблем конкретних компаній.

Девальвація і викликане нею подорожчання палива відчутно б'ють по вітчизняних агрохолдингах, незважаючи на високі врожаї. Вочевидь, вирішувати свої проблеми аграрії вирішили шляхом нарощування і без того сильного лобі в органах влади. Про це в статті для ZN.UA пише економічний оглядач Юлія Самаєва.

Зокрема, нагадує оглядач, колишній заступник гендиректора вищезгаданої "Мрії" Владислава Рутицька стала заступником міністра Швайки з питань євроінтеграції. Продовжує працювати заступником голови адміністрації президента і керівник "Миронівського хлібопродукту" Юрій Косюк.

Штурмують сільгоспвиробники і парламент. Так, серед прохідних у списках "Блоку Петра Порошенка" помічені Олександр Бакуменко, голова ради директорів "Спілки птахівників України", Леонід Козаченко, президент Української аграрної конфедерації, і Роман Насиров, в минулому заступник голови правління ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України". Також від БПП балотуються генеральний директор агрохолдингу "Нібулон" Андрій Вадатурський, власник ТОВ "Агрофірма Корнацьких" Аркадій Корнацький, голова "Хлібодару" Борис Шестопалов.

"Народний фронт" теж посилив свої списки аграріями. Зокрема, від них балотуватимуться член комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Ігор Бріченко, директор ПСП "Корона" Володимир Онищук, голова Тернопільської птахофабрики Роман Заставний.
Ідуть до парламенту і власник уже згаданої компанії "Креатив" Станіслав Березкін, і президент Української асоціації виробників картоплі Сергій Рибалко, і засновник "Агрос-Віста" Олександр Мирний, і віце-президент Української зернової асоціації Іван Мірошниченко.

"Список далеко не вичерпаний. І напевно наявний ресурс в органах влади аграрії використовують не стільки для усунення загальних проблем галузі, скільки для вирішення приватних проблем конкретних компаній. Це не може не пригнічувати - за різними оцінками, нині обсяг тіньових зарплат у секторі становить 4–6 млрд грн на рік. Згідно з офіційною статистикою, податки сплачуться з 20 млн га, а всього в Україні понад 32 млн га сільськогосподарських земель. Очевидно, що 12 млн га працюють "у тіні", і цей факт аніскільки не бентежить владу", - пише оглядач.

"Ще наприкінці серпня Міжнародне рейтингове агентство Fitch знизило довгостроковий рейтинг України за зобов'язаннями в національній валюті з рівня B- до рівня CCC. Знизило Fitch і рейтинги найбільших агрохолдингів України - "Авангарда", "Кернела", "Мрії", "Креатив Груп", МХП, "Укрлендфармінга". Звичайно, посилене лобі у владі допоможе вирішити проблеми з низькою капіталізацією великих гравців, але ніяк не позначиться на середніх і дрібних агрофірмах. У результаті жахливий дисбаланс - 3% підприємств обробляють більш як половину всіх посівних - збережеться і, найімовірніше, поглибиться. Тож продовжиться і концентрація галузі, і посилення так званих аграрних баронів, до числа яких необхідно віднести і президента Порошенка, котрий поки що не продав свого агробізнесу", - наголошується в статті.

Подробиці читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" у статті Юлії Самаєвої "Бідні" багаті аграрії". !zn