За сім місяців поточного року внутрішня торгівля зросла на 0,2% (у першому півріччі зростання склало 0,3%, а за аналогічний період минулого року - +5,1%). Про це йдеться в огляді Департаменту економічної стратегії та макроекономічного прогнозування Міністерства економічного розвитку і торгівлі.
Основним фактором, що вплинув на позитивну динаміку внутрішньої торгівлі, було зростання роздрібної торгівлі. Обсяг роздрібної торгівлі за сім місяців прискорився до 10,1% (10,3% - за півріччя і 5,2% порівняно з аналогічним періодом 2018 року).
Оптова торгівля навпаки показала істотний спад до -4% (за шість місяців зменшення було на рівні -3,8%, за сім місяців 2018 року оптова торгівля зростала +5%).
Основними чинниками, які позитивно вплинули на динаміку обсягів внутрішньої торгівлі були: зростання купівельної спроможності населення, що було обумовлене зростанням мінімальної зарплати, прожиткового мінімуму, індексацією пенсій; помірне підвищення споживчих цін (у липні вони зросли на 9,1% порівняно з липнем 2018 року); зростання обсягів переказів фізосіб в іноземній валюті з-за кордону (за даними НБУ, за сім місяців зростання 13,2% до +106,3 млрд грн); істотне зростання споживчих настроїв (ІСН). За даними дослідницького агентства Info Sapiens, в липні ІСН досяг нового пікового значення за роки спостережень - 88 (порівняно з липнем минулого року він виріс на 26,2 п.); високі темпи споживчого кредитування (порівняно з липнем 2018 року, обсяг споживчих кредитів збільшився на 17,3%); зростання обсягів споживчого імпорту промтоварів. За оперативними даними ГФС, за сім місяців фізичний обсяг споживчого імпорту непродовольчих товарів збільшився на 7,3%; у I кв. 2019р. частка імпортних товарів у роздрібному товарообороті непродовольчих товарів склала 68,7% (67,8% в I кв. 2018 року), в оптовому товарообороті непродовольчих - 61,7% (62,7% в I кв. 2018р.).
Серед факторів, що стримують зростання торгівлі, у МЕРТ виділяють низький попит на послуги оптової торгівлі з боку окремих промвиробників і зменшення обсягів кредитування оптового сегменту ринку.
У МЕРТ прогнозують, що за підсумками 2019 року, збережеться висхідна динаміка внутрішньої торгівлі.
Як писало DT.UA, негативне сальдо зовнішньої торгівлі України досягла майже $ 9 млрд. Ситуація дивна: експортна стратегія у країни є, переговори щодо зони вільної торгівлі йдуть постійно, угоди про ЗВТ підписують регулярно, врожайність не підводить, ціни на світових ринках сприятливі, кількість торгових партнерів стабільно високий, а результат негативний і стає гірше.
Детальніше про особливості зовнішньої торгівлі України читайте в статті Юлії Самаевой "Собі в збиток" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".