UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні за рік стрімко зросла кількість бізнесів, які можуть прогнозувати своє майбутнє – ІЕД

Дослідники помітили динаміку зростання впевненості, хоча відсоток ризиків ще значний

Український бізнес долає стан невизначеності і може з певним рівнем ризиків, спрогнозувати своє майбутнє. Динаміка змін – скорочення у 2,6 раза кількості бізнесів, які не можуть прогнозувати свої найближчі плани на наступні 6 місяців. Дослідження експертів ”Інституту економічних досліджень та політичних консультацій” показує, що у лютому 2024-го тільки 15% власників та керівників підприємств не змогли надати відповідь щодо планів свого бізнесу на наступні півроку. У лютому 2023-го таких було близько 40%.

“Проте рівень невизначеності у перспективі двох років все ще залишається доволі високим: близько 50% респондентів", - повідомляє ІЕД.

Читайте також: В Україні планують корпоратизувати 1400 комунальних підприємств

Ефективність роботи бізнесу зростає

За спостереженнями ІЕД, частка підприємств, що працюють на 100% потужності, поступово збільшується: “В лютому 2023-го таких було 6%, тепер вже 15%”.

Найголовнішими проблемами для бізнесу, респонденти назвали пошук трудових ресурсів, зростання вартості сировини та загрозу знищення внаслідок бойових дій.

Критичний рівень серед проблем підприємців є щодо пошуку робочої сили, оскільки за вимірами, саме ця проблема досягла максимуму за всю історію спостережень. – 46%. У лютому 2024-го про проблеми з пошуком кваліфікованих працівників повідомляли 31% опитаних підприємців, а про проблеми з некваліфікованими працівниками — 27% опитаних. “Більше за нестачу працівників бізнес хвилює хіба що зростання цін на сировину та матеріали (49% опитаних). Небезпека для роботи посіла третє місце (45%)”, – повідомляється у дослідженні.

У щомісячному опитуванні Інституту економічних досліджень та політичних консультацій беруть участь понад 500 українських підприємств, що розташовані у 21 з 27 областей України. Польовий етап 22-ї хвилі дослідження тривав з 19 по 29 лютого 2024 року. Менеджери підприємств порівнювали результати роботи в лютому 2024 року з січнем, оцінювали показники на момент проведення опитування та надавали прогнози на наступні два, три або шість місяців. Іноді результати роботи порівнювалися з передвоєнним періодом.

П’ята частини опитаних українських підприємств серед очікуваних змін, необхідних для покращення бізнес-клімату в країні, назвали зняття блокади західних кордонів, зазначали у попередньому дослідженні експерти “Інституту економічних досліджень та політичних консультацій”. Ця проблема для виробничників стала більш значущою, ніж традиційна для бізнес-клімату корупція та необхідність запровадження ефективного страхування під час війни – 17%, або проблема бронювання працівників від мобілізації для збереження роботи підприємства – 15% респондентів. Не більше 6% підприємців вказали як на необхідність для пожвавлення бізнес-клімату, розв'язання проблеми блокування податкових накладних.