Вищий антикорупційний суд застосував спеціальну конфіскацію у 22 вироках (станом на 31 грудня 2023 року). Про це у своїй статті пишуть юридичний радник Transparency International Ukraine Павло Демчук та юрист з моніторингу справ ВАКС Transparency International Ukraine Андрій Ткачук «Забрати все»! Як ефективно конфіскувати майно в топ-корупціонерів» на сайті ZN.UA.
Застосовувати спеціальну конфіскацію ВАКС може у разі вчинення будь-якого з підсудних йому злочинів, крім викрадення офіційних документів (частини 1 і 3 статті 357 Кримінального кодексу України).
На відміну від конфіскації-покарання, спеціальна конфіскація застосовується більш як удвічі рідше, і тенденції до зростання випадків її застосування не спостерігаємо. Статистика застосування спецконфіскації ВАКС в останні роки виглядає так:
- у 2020 році присудили 2 вироки;
- у 2021 році – 3 вироки;
- у 2022 році – 10 вироків;
- у 2023 році – 7 вироків.
Нагадаємо, конфіскація та спеціальна конфіскація – це майнове покарання. Однак при звичайній конфіскації йдеться про законне майно засудженого, а спеціальній конфіскації підлягають злочинні доходи та засоби.