UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні немає визначення стратегічної або пріоритетної галузі економіки – експерти Верховної Ради 

Водночас для поліпшення інвестиційного клімату та посилення обороноздатності це є важливим

В Україні немає законодавчо визначеного поняття стратегічної або пріоритетної галузі економіки. Водночас саме стратегічні галузі, на думку аналітиків, потребують обов'язкового часткового захисту від мобілізації спеціалістів для збереження обороноздатності та підтримки інфраструктури України.

Наразі тільки одна постанова уряду говорить про стратегічні галузі промисловості, однак це обмежене визначення і воно потребує уточнення, вважає дослідницька служба Верховної Ради України.

Читайте також: Економіка в часи війн діє всупереч всім прогнозам – Еconomist

За згаданою постановою Кабінету Міністрів стратегічними галузями є оборонно-промисловий комплекс, авіаційна, космічна, машинобудівна (зокрема суднобудівна), металургійна, хімічна галузі. “Очевидно, що цей перелік є неповним, оскільки стосується виключно промисловості та, по суті, сфери регулювання Мінстратегпрому”, – вказують експерти.

“До 2022 року діяв Закон України «Про стимулювання інвестиційної діяльності у пріоритетних галузях економіки з метою створення нових робочих місць», який містив визначення поняття «пріоритетна галузь». Такими визнавалися галузі, спрямовані на забезпечення потреб суспільства у високотехнологічній конкурентоспроможній екологічно чистій продукції, високоякісних послугах, які реалізують державну політику щодо розвитку виробничого та експортного потенціалу, створення нових робочих місць”, – вказують автори аналітичної довідки і підкреслюють, що згаданий закон скасовано.

Раніше Кабінет Міністрів вніс зміни до Порядку бронювання військовозобов'язаних. Працівників критично важливих підприємств паливно-енергетичного комплексу (ПЕК) та ІТ-сфери бронюватимуть без обмежень. Крім того, у Верховній Раді та у колі експертів обговорювалося питання бронювання певної кількості працівників стратегічних галузей економіки.