UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні нарешті запускається державна цифрова мультиканальна телемережа, що покриє всю країну

Ідеї побудови Multiplex в Україні вже понад 20 років, проте це питання мало політичні мотиви, суб’єктивне й об’єктивне підгрунтя. І зрештою не було реалізоване.

20 січня на телевежі у Києві почали встановлювати перший передавач державного мультиплекса МХ-7. Про це повідомило Держспецзв’язку.

"Концерн РРТ (КРРТ) почав монтаж обладнання, необхідного для запуску загальнонаціональної цифрової багатоканальної телемережі MX-7. На телевізійній вежі у Києві розпочато встановлення першого передавача державного мультиплекса", - йдеться в повідомленні.

Київська телевежа стала першим об’єктом, на якому працівники КРРТ почали монтаж обладнання в рамках реалізації проєкту побудови державного мультиплекса МХ-7.

Напередодні було демонтовано старе аналогове обладнання, а 20 січня розпочалося встановлення першого передавача цифрового сигналу на висоті 200 метрів.

"У найближчі місяці мережа передавачів буде встановлена в усіх регіонах та дасть можливість покрити сигналом понад 90% території України", – зазначив заступник голови Держспецзв’язку Володимир Трофименко.

А на першому етапі передавач німецької компанії Rohde&Schwarz потужністю 4 кВт забезпечуватиме доступом до 12 загальнонаціональних телевізійних програм мешканців Києва і Київської області.

"Запуск державного мультиплекса дасть можливість українцям, навіть у найбільш віддалених куточках країни, дивитися українське телебачення у цифровій якості. Це особливо важливо в областях, які межують з територією країни-агресора, адже в нас іде війна, в тому числі інформаційна. Побудова державного мультиплекса – це питання національної безпеки", - підкреслив Володимир Трофименко.

Нагадаємо, ідеї побудови Multiplex в Україні вже понад 20 років. У 2001 році з'явився перший проєкт указу президента про створення національного цифрового мовника.

Проте, це питання мало політичні мотиви, суб’єктивне й об’єктивне підгрунтя. І зрештою не було реалізоване.

Читайте також: Чонгарська телевежа почала транслювати українське ТБ на Крим

Тільки у ситуації, коли країна перебуває в стані війни, донесення сигналу стало одним з основних завдань держави. Саме тому воно було вирішене через Раду національної безпеки і оборони.

Метровий діапазон, зокрема, дозволяє значно далі проникнути на непідконтрольні території. Проникнення становить близько 25-30 кілометрів в глибину.

Читайте також: В Україні створять систему оповіщення про надзвичайні ситуації

Крім того, мультиплекс МХ-7 розглядається як система оповіщення громадян про надзвичайні ситуації.

Для прийняття цього сигналу потрібні старі антени, по яких передавалося ефірне мовлення. Пристрої, які треба буде встановити, коштують значно дешевше, ніж пристрої, які використовують в дециметровому діапазоні.

Мультиплекс — це цифровий пул каналів, який доноситься до телеглядача шляхом змішування сигналу й вже на кінцевому пристрої він розкодовується в телеканали.

До цього мультиплексами в Україні займалися виключно приватні структури.

Проте, єдина компанія, яка здатна реалізувати цей проєкт на всю країну, це державний Концерн радіозв'язку, радіомовлення і телебачення, який має повну структуру телевеж - близько 500.

Очікується, що до цифрової телемережі увійдуть державні телеканали, а також Суспільне мовлення. Крім того, концерн РРТ на конкурсній основі проведе відкритий конкурс щодо відбору приватних каналів, а Національна рада з питань телебачення і радіомовлення його оголосить та оприлюднить умови проведення.

Реалізація цього проєкту дозволить забезпечити покриття сигналом понад 95% на підконтрольних Україні територіях. При цьому вартість послуг буде на 20% нижчою, ніж у приватних компаній.

Фінансувати проєкт планується за рахунок кредиту від держбанку на 490 мільйонів гривень із терміном погашення 7 років.

Для порівняння, в 2012 році в Україні запустити систему екстреної допомоги населенню за єдиним телефонним номером 112. Реалізація проекту оцінювалася в 650 млн грн.

Після відключення з 1 вересня 2018 року аналогового мовлення частина мешканців України досі не отримує сигналу цифрового телебачення. Читайте про це на ZN.UA в матеріалі Романа Якеля - "Білі плями в ефірі".