UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні арештували активи російського співвласника "Альфа-банк Україна": чи передвіщає це націоналізацію банку

До того ж, повідомлено про підозру колишнім голові та виконувачу обов’язків голови правління банку. 

Офіс Генерального прокурора наклав арешт на товарні знаки (вартістю понад 2 млрд грн.), які використовувались під час виведення за межі України активів одним з найбільших українських банків. Про це повідомляється на сайті ОГПУ.

Також повідомляється, що повідомлено про підозру колишньому голові та виконувачу обов'язків голови правління банку. Їм інкриміновано умисне ухилення від сплати податку з доходу нерезидента на загальну суму 18,3 млн. грн. (ч.ч. 2, 3 ст. 212 КК України).

Прокуратура не вказує, про який банк йдеться. Проте, це нескладно вирахувати, оскільки зазначається, що банк входить в п’ятірку найбільших в Україні за розміром власного капіталу, а кінцевим бенефіціаром є російський олігарх.

Під ці ознаки в Україні підпадає лише один банк - "Альфа-банк Україна".

Мова також, очевидно, йде про російського мільярдера Михайла Фрідмана, проти якого нещодавно в Україні ввели санкції. Фрідман є одним з мажоритарних акціонерів "Альфа-банк Україна".

Читайте також: Український банк з російськими власниками змінив назву, щоб не асоціюватися з Росією

За даними слідства, група осіб, яка контролює діяльність кіпрських компаній та приватного банку в Україні, заздалегідь розробила план виведення активів банку під виглядом виплати роялті за використання торгових знаків.

Ці знаки раніше належали материнському банку в РФ ("Альфа-Банку", - ред.), а у 2021 році були переоформлені на кіпрського нерезидента.

"Це було зроблено заради можливості застосування умов пільгового оподаткування та уникнення подвійного оподаткування", - зазначають в прокуратурі.

Менше ніж за рік використання цих знаків банком в Україні на адресу кіпрського нерезидента було сплачено понад 248 млн грн. При цьому задіяні банки та компанія-нерезидент пов’язані між собою єдиними бенефіціарними власниками, яким підконтрольні їх службові особи.

На сьогодні здійснюється досудове розслідування, яке провадиться детективами Бюро економічної безпеки України за оперативного супроводу Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції України.

У цьому зв'язку у ЗМІ почали ширитися чутки про начебто підготовку "Альфа-банк Україна" до націоналізації державою.

Читайте також: Гетманцев вніс законопроєкт, що дозволяє націоналізацію системно важливих банків в умовах воєнного стану

Чому такі твердження є хибними та недоречними, розповіла автор резонансних розслідувань у сфері економіки й фінансів, редакторка відділу економіки ZN.UA Юлія Самаєва:

На роботі самого банку цей арешт точно не позначиться. Оскільки банк, який ще в червні було перейменовано у СенсБанк, навряд планував щось вчиняти із цими товарними знаками, наприклад, їх продавати. Втім і державі від цього арешту зиску не багато, оскільки мова про нематеріальний і досить специфічний актив. Арешт має суто процесуальне значення для розслідування, оскільки виведення з банку коштів відбувалося під виглядом оплати роялті саме за використання цих товарних знаків. Причому їх власником є кіпрська компанія, що має спільних із банком бенефіціарних власників на чолі з Михайлом Фрідманом. Права власності на офшор переоформили у 2021 році, і вартість роялті за їх використання одразу ж виросла більш ніж у тисячу разів.