UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні аграрії відновили за рік зруйноване окупантами вирощування овочів – експерти

Це позначилося на цінах на овочі.

Попри війну, українські аграрії домоглися прогресу у відновленні обсягів виробництва овочів, раніше сконцентрованих у південних регіонах Херсонської області, які зараз тимчасово окуповані РФ.

Так, в умовах війни, дефіциту робочої сили й фахівців, аграрії відновили вирощування практично до довоєнних обсягів у регіонах, які не мають для цього оптимальних  умов. Про це повідомили аналітики проєкту EastFruit.

Читайте також: Ціни знижуються: в Україні дешевшає один з овочів борщового набору

Експерти зазначили, що попри те, що російські окупанти майже повністю знищили створюване десятиліттями вирощування традиційних овочів регіону, включно з підривом дамби Каховської ГЕС, мінуванням полів та іншими варварствами, українські фермери змогли швидко налагодити вирощування в інших регіонах країни.

«Для порівняння, Росія за більш ніж 30 років з моменту розпаду СРСР, маючи безмежні земельні ресурси, так і не спромоглася налагодити вирощування овочів і фруктів у достатніх обсягах для задоволення потреб власного населення, а Україна з нуля зробила це за рік», – йдеться у повідомленні.

Аналітики підкреслили, що вирощування овочів – це дуже технологічно складний процес, що вимагає глибоких знань агрономії та значних інвестицій.

Економіст інвестиційного департаменту Продовольчої й сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак зазначив, що за даними щотижневого цінового моніторингу EastFruit, борщовий набір, куди входять: картопля, цибуля, морква, капуста і буряк за рік подешевшав на 11%.

«При цьому найбільше зниження цін відбулося щодо цибулі та моркви: на 48% і 33% відповідно. Ціни на картоплю істотно зросли, проте вони залишаються одними з найнижчих у Європі, тобто ми можемо говорити про відновлення цін на картоплю до рівня, прийнятного для картоплярів», – додав він.

Читайте також: Через підрив Каховської ГЕС в Україні може зміститися центр овочівництва – експерт

Експерти зауважили, що певне зростання цін було зафіксовано щодо буряків і капусти, однак ці культури вирощувалися завжди переважно в тих регіонах, які не були окуповані Росією, і зростання цін за цими товарами також радше відображає їхнє відновлення до середніх рівнів у зв’язку зі стабілізацією ринку.

«Минулого року ціни на них були критично низькими, оскільки спостерігався значний відтік населення країни, тоді як виробництво залишалося порівняно високим», – йдеться у повідомленні.

Так, за оцінками експертів, овочівництво і картоплярство в Україні в сезоні 2023/24 року залишатиметься прибутковим, що дасть змогу ще більше наростити інвестиції в цей сектор наступного сезону.

«Пріоритетом для українських аграріїв буде розширення потужностей зі зберігання та доопрацювання продукції, щоб мати можливість відновити можливості для експорту овочів», – пояснили вони.

Нагадаємо, що раніше економіст Олег Пензин розповів, які продукти українцям слід купити до Нового року.