Під час роботи над дев'ятим пакетом санкцій проти Росії, в ООН тисли на ЄС з метою сприяння російському експорту продуктів харчування та добрив відповідно до угоди з Кремлем, що була частиною угоди, яка розблокувала український експорт зерна з Чорного моря на початку цього року. Про це пише The Wall Street Journal.
Хоча ЄС і без того керується положення законодавства про санкції, якими створено винятки для продуктів харчування, добрив та інших ключових гуманітарних товарів, проте реальність виявилася складнішою, наголошується в матеріалі.
Відповідно до дев'ятого пакету санкцій, ухваленого в четвер після кількох днів суперечок усередині блоку з 27 країн, було вирішено, що національні уряди можуть розморозити активи, якщо це необхідно для постачання добрив. Про винятки необхідно повідомляти Європейську комісію, виконавчий орган ЄС, щоб забезпечити їх належне застосування.
Щоб запобігти обходу санкцій, винятки застосовуватимуться лише до фізичних чи юридичних осіб, пов'язаних зі значним російським агропродовольчим бізнесом, який працював у цій галузі до введення санкцій. Постачання також має бути частиною програми ООН або прямувати до країни, що розвивається, на яку поширюються пріоритети ООН у галузі продовольчої безпеки.
Але проти ослаблення режиму санкцій рішуче виступали Польща та Литва, які вважали, що ширше ослаблення обмежень може дозволити російським чиновникам обійти санкції ЄС. Вони були категорично проти пропозицій щодо прямого виключення конкретних російських олігархів.
Крім того, держави-члени ЄС із великими портами були стурбовані тим, що винятки не будуть достатньо сильними чи чіткими, щоб судна, які перевозили добрива та харчові продукти, могли вільно приходити та виходити. Принаймні одна держава-член ЄС у четвер увечері в останній момент скликала митні органи, щоб переконатися, що запропоновані правила дозволять транзит.
За словами чиновників, які брали участь у переговорах, виняток має значно покращити транзит добрив через блок, хоча вони визнають, що труднощі можуть залишитися.
Однак є одна потенційна проблема - визначити, які країни вважаються пріоритетними пунктами призначення ООН, та переконатися, що кінцевий пункт призначення відповідає заявленому.
Рішення ЄС було ухвалено після кількох місяців обговорень, протягом яких ООН працювала над сприянням російському експорту продуктів харчування та добрив відповідно до угоди з Кремлем, що була частиною зернової угоди, і яка розблокувала український експорт зерна з Чорного моря на початку цього року.
При цьому, зазначається в матеріалі, генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш та офіційні особи ООН працювали з Європейською комісією та державами-членами ЄС над "подальшим уточненням та повною реалізацією винятків щодо харчових продуктів та добрив для більш ефективного розв'язання проблеми глобальної продовольчої безпеки".
Нагадаємо, для розблокування експорту українського зерна між РФ та ООН було укладено меморандум щодо експорту російської сільгосппродукції.
У вересні в Росії звинуватили "західні країни" у зриві меморандуму. Зокрема, заявили, що логістичні санкції Євросоюзу проти Росії свідчать про небажання Брюсселя діяти відповідно до стамбульських домовленостей щодо експорту сільгосппродукції.
Тексту згаданого меморандуму у відкритому доступі ніхто не бачив. Він існує лише у переказі російських ЗМІ. І, згідно з твердженнями російської преси, у документі нібито закріплені зобов'язання ООН усунути "створені США та ЄС перешкоди для експорту зерна та добрив". А саме:
- забезпечити безперешкодні поставки російських продовольства та добрив на світові ринки;
- усунути санкції США та ЄС у сферах фінансів;
- усунути санкції США та ЄС у сферах страхування та логістики;
- виключити зазначену російську продукцію з-під дії санкцій.
У цьому зв'язку в Україні наголошували, що незрозуміло, яким чином ООН могла гарантувати питання далеко поза юрисдикцією цієї організації. І сумнівно, щоб російське МЗС, яке поставило підпис під цим документом, не усвідомлювало повноважень ООН та механізму скасування санкцій, прийнятих зовсім на іншому рівні.