Замала інфляція не стимулює виробництво та торгівлю в країні. Однак в умовах завеликої інфляції існують ризики подальшого безконтрольного її зростання. Для України критичним є рівень інфляції у 12%. Про це пише Михайло Ребрик, начальник монетарної політики НБУ, у колонці для НВ.
Для країн, що розвиваються, якою є Україна, небезпечним вважається зростання цін у річному вимірі на 7−13%. Наразі ситуація погіршується тим, що існує світова тенденція до високої інфляції.
«Проблема, яка не вирішиться сама по собі. Поточне зростання цін в Україні та світі є очікуваним та віддзеркалює відновлення як вітчизняної, так і світової економік. Дедалі більше центробанків країн з економікою, що розвивається, не вважають поточний інфляційний сплеск тимчасовим та переходять до циклу посилення монетарної політики: підвищують ключові ставки та згортають стимулюючі заходи для стримування інфляційного сплеску», - зазначив він.
Вірогідно, НБУ буде і надалі посилювати монетарну політику.
«За цих умов доволі дивно виглядають заклики до НБУ ігнорувати поточне прискорення інфляції, зростання інфляційних ризиків на горизонті політики та не посилювати монетарну політику. Нога на граблі наступає, а серце вірить у дива? Згадаймо хоча б 2015 рік в Україні, коли інфляція в окремі місяці сягала 60% в річному вимірі. Справді, після запровадження інфляційного таргетування інфляція в окремі періоди також прискорювалася (нині вона теж перевищує 10%). Ба більше, у 2020 році вона навпаки була нижче цільового діапазону», - розповів він.
За даними Держстату, інфляція в Україні у жовтні порівняно з вереснем становила 0,9%, з початку року – 8,5%, до жовтня минулого року – 10,9%. Найбільше зросли ціни на овочі, хліб та газ.
Як писало DT.UA, відхилення інфляції від мети (5%) в Україні вже традиційно викликає занепокоєння адекватністю обраного монетарного режиму. Детальніше читайте у статті Віктора Козюк, д.е.н., проф., завідувач кафедри економічної теорії Західноукраїнського Національного Університету, член Ради НБУ – "Інфляційне "неподобство".