UA / RU
Підтримати ZN.ua

В ЄС просять обмежити надходження сільгосппродукції з України – місцеві фермери банкрутують

Європа захлинається від української агропродукції, баланс на ринку порушено.

Низка країн Європейського Союзу закликала блок вжити заходів для зменшення надлишків зерна, оскільки дешевий імпорт збіжжя з України заповнив ринки сусідніх країн, скоротивши попит на місцеву продукцію і став причиною протестів фермерів, пише Bloomberg. 

Європейська комісія розглядає можливість перегляду рішення про призупинення мит і квот на український експорт агропродовольчої продукції протягом найближчих тижнів.

На зустрічі міністрів сільського господарства ЄС шість східноєвропейських країн на чолі з Польщею закликали впровадити механізм компенсації для фермерів. Вони також вимагали переглянути митну угоду, а також перекрити транзитні шляхи, щоб українське зерно та інша продукція могли діставатися до третіх країн, не створюючи проблем Європі. 

Минулого року ЄС тимчасово скасував мита та квоти на українську сільськогосподарську продукцію, аби допомогти звільнити поставки зерна, яке знаходилось у заблокованих Росію Чорноморських портах і через це не могло бути експортоване.  

«Я поінформував міністрів про проблеми, з якими стикаються фермери сусідніх країн з імпортом українського зерна, котре планувалося відправити до Західної Європи та Африки», – повідомив журналістам у Брюсселі міністр сільського господарства Польщі Генрик Ковальчик. 

За його словами, частина цього зерна залишається в сусідніх країнах, відтак місцеві фермери мають проблеми з реалізаціє свого врожаю.

Згідно з оприлюдненим на зустрічі документом, імпорт кукурудзи з України до Польщі зріс до 1,6 мільйона тонн із січня по листопад минулого року, що на понад чверть більше, ніж за відповідний період 2021 року. 

Імпорт до Угорщини підскочив до більш ніж 900 тисяч тонн з 5 тисяч тонн раніше, а імпорт до Болгарії сягнув 16 742 тонн з 361 тонни. 

«Великий імпорт продуктів з одного джерела під час національного збору врожаю спричинив порушення ринку в усіх залучених державах-членах. Частина імпортного зерна йде на вітчизняні переробні підприємства, що призводить до зниження попиту на вітчизняне зерно», — йдеться в документі.

«Ми готові й надалі допомагати Україні, шляху назад немає. Але ми хочемо залучити весь ЄС до вирішення цього питання», — наголосив Ковальчик. 

Про необхідність перегляду угоди про вільну торгівлю з Україною та запровадження обмеження на імпорт деяких харчових продуктів  єврокомісар з питань сільського господарства Януш Войцеховський заявляв ще у грудні минулого року. Тоді також йшлося про проблеми та збитки, яких зазнають місцеві фермери.

Раніше Єврокомісія спростовувала заяви про тяжке становище фермерів ЄС через начебто наплив українського зерна.

Більшість українського зерна, яке везуть в Європу, було призначене для країн на Близькому Сході і в Африці, таких як Єгипет