UA / RU
Підтримати ZN.ua

Успіх запуску нової моделі енергоринку в Україні залежить від розробки вторинного законодавства – експерт

Закон про ринок електроенергії, прийнятий 13 квітня, все ще не підписано головою Ради і не передано на затвердження президенту.

Успішна та ефективна реалізація в Україні нової моделі ринку електроенергії залежить не тільки від змісту прийнятого Верховною Радою закону "Про ринок електричної енергії України", але й від розробки відповідного вторинного законодавства.

Про це у своєму матеріалі для DT.UA пише голова Всеукраїнської агенції інвестицій та сталого розвитку, експерт групи "Реформа енергетичного сектору" Реанімаційного пакету реформ Юлія Усенко. Автор вказує, що за розробку вторинних актів відповідають уряд та НКРЕКП.

Наголошується, що згідно з ухваленим законом, для його імплементації повинен бути створений Координаційний центр, який формально було утворено в рамках закону №663 "Про засади функціонування ринку електричної енергії" згідно з постановою КМУ від 23 вересня 2014 р. №530. Тим не менш, на сьогодні залишається неясним, як і в якому складі працює центр (і чи працює взагалі).

Експерт зазначає, що координацію наразі здійснює НКРЭКУ, яка ще в 2015 році схвалила план-графік реформи ринку електроенергії, та узгоджує дії щодо розробки вторинного законодавства з основними учасниками - майбутніми оператором ринку (ДП "Енергоринок") та оператором системи передачі (ДП "НЕК "Укренерго").

"Важливим є те, що цей процес має бути незалежним від стороннього впливу (політичного чи бізнесового). Серед прикладів відповідних маніпуляцій з боку НКРЕКП, які лише викривлюють реформу енергетики, є прийняття формули "Роттердам+" в оптовій ринковій ціні на електроенергію, а також підвищення плати для нестандартного приєднання споживачів і генерації потужністю 160–5000 кВт. Допущення подібних ситуацій в угоду інтересам великого енергобізнесу унеможливлює запровадження конкурентного ринку, спрямованого на забезпечення інтересів споживача", – констатує Усенко.

Слід зазначити, що закон "Про ринок електричної енергії України", прийнятий 13 квітня, на сьогодні все ще не підписано головою ВР і не передано на затвердження президенту.

За інформації DT.UA, затримка з підписанням документу пов'язана із зареєстрованим в Раді 14 квітня проектом постанови про скасування рішення Верховної Ради про прийняття у другому читанні та в цілому проекту закону "Про ринок електричної енергії України" (№4493-П).

Повну версію закону, при цьому, ніхто з опитаних депутатів поки не бачив. На даний момент юристи та лобісти намагаються звести всі поправки, внесені в законопроект №4493 в останню мить.

Нагадаємо, 13 квітня Верховна Рада прийняла у другому читанні і в цілому законопроект "Про ринок електричної енергії України". На підтримку документа проголосували 277 депутатів.

Детальніше про сильні та слабкі сторони нового закону "Про ринок електричної енергії України" читайте у матеріалі Юлії Усенко "Що нам дасть і що забере закон про ринок електроенергії" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".