Лише дві великі економіки Заходу дозволяють анонімно володіти такими активами, як земля і нерухомість. Одна з них - США. А інша - Велика Британія. І у Москві добре знають, хто з них м'яко ставиться до олігархів, які прагнуть не лише анонімно вкласти гроші, а й не дуже ризикувати через надмірну увагу. Впродовж всього періоду після закінчення Холодної війни Лондон був місцем, куди стікалися багатства, пов'язані з Кремлем. Його ринок нерухомості, школи, банки, юридичні фірми, футбольні клуби були магнітом для російських мільярдерів, які збагачували цілий клас професіоналів Сіті, пише в редакційній статті The Times.
Після спроби вбивства екс-шпигуна Сергія Скрипаля і його доньки прем'єр-міністр Тереза Мей дала зрозуміти, що час згорнути червону доріжку для сумнівних російських грошей. Загалом, за допомогою заходів, які були запропоновані до і після атаки на Скрипалів, цього можна досягти. Адже вони включають низку кроків: від запитів щодо майна сумнівного походження з метою вивчення коштів, на які воно було придбане, до жорстких персональних санкцій.
Але комітет Палати громад з міжнародних справ у доповіді вказав, що насправді уряд затягує ухваленням таких заходів, ставлячи під загрозу національну безпеку.
Один з російських віце-прем'єр-міністрів Ігор Шувалов не приховує, що володіє пентаусом у Вестмінстері, який коштує в 112 разів більше, ніж чиновник заробляє щороку.
"Британські чиновники не питали його, як він зміг собі дозволити таку нерухомість", - йдеться в The Times.
Британія вітає іноземні інвестиції. І її залежність від грошей з-за кордону після Brexit ще більше посилиться. Інвестори, які і звичайні громадяни, невинуваті, доки їхню вину не довели. Але відносини з Росією перебувають на найгіршому рівні. І з боку Кремля явно діє схема дестабілізації і торгівлі впливом через ручних олігархів. Тому щоб змусити Росію змінити свою поведінку, знадобиться щось більше, ніж просто широкі дипломатичні жести. Видання нагадує про те, як "Газпром" зміг продати бондів на 750 мільйонів євро вже наступного дня після отруєння Скрипаля і його доньки. А Лондонській фондовій біржі варто було б призупинити котирування російських компаній, пов'язаних з російськими Збройними силами.
Сіті залежить від своєї репутації, яка відзначається чесністю, прозорістю і верховенством закону. Кремль збирається їх підірварти. Інструменти для того, щоб його зупитини, існують. Але спочатку уряду потрібно знайти в собі волю для того, щоб ними скористатися.
Повідомлялося, що росіяни зберігають у британських офшорах 47 млрд доларів. Велика частина цих коштів - близько 30 мільярдів фунтів стерлінгів, зберігається в компаніях, зареєстрованих на Британських Віргінських островах.
Раніше комітетом закордонних справ нижньої палати розпочав розслідування щодо "брудних" грошей російських корупціонерів у країні, у зв'язку з чим парламент Британії заслухав експертів. Зазначалося, що однією з проблем у боротьбі з "брудними" грошима є складність доведення злочинного походження грошей, а також небажання правоохоронців судитися з найкращими адвокатами, послуги яких можуть собі дозволити іноземні мільярдери.