Учасники комітетського слухання 23 вересня, ініційованого членом парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Ольгою Бєльковою, дійшли до висновку, що УРП здатні убезпечити від корупції, якщо на це буде політична воля.
Зокрема йшлося про перехід приватних видобувних компаній, які працюють з державною компанію "Укргазвидобування", з договорів про спільну діяльність (СД) на умови роботи, що базуються на Угодах про спільну діяльність (УРП).
Частина спікерів висловила побоювання, що такий "перехід" не лише створює додатковий корупційний механізм, але й залишає поки що надглибинні поклади вуглеводнів поза інтересом інвесторів. За сучасної податкової системи та ренти у 70% навряд чи якась компанія ризикне інвестувати в нафтогазовидобуток в Україні. Навіть враховуючи те, що видобуток покладів з глибин понад 5 тис м обкладається податками дещо поблажливіше.
Згадали й про фірми-посередники, буквально втиснуті в УРП з Shell i Chevron. Проте саме законодавці мусять убезпечити надалі появу таких "фахівців" в УРП надалі.
Проте, більшість учасників слухань відзначили, а депутат Ольга Бєлькова резюмувала: "Тільки за умов однаково справедливих до всіх добувних компаній вимог і умов УРП гарантуватимуть їхню ефективну роботу та залучення інвестицій як іноземних - у масштабні проекти, так і вітчизняних - у регіональні. А також - за умов відкритості (не вдаваної, як це відбувалося раніше) - та прозорості процесу відбору партнерів УРП".
За словами Бєлькової, ці слухання дозволять законодавцям внести відповідні доповнення і поправки у діюче законодавство щодо УРП та ПЕК (паливно-енергетичний комплекс). І таким чином сприяти залученню інвестиції в нафтогазовидобувну галузь України, що дозволить врешті мінімізувати енергетичну залежність України від імпорту вуглеводнів.
Докладніше про УРП як механізм залучення інвестицій з метою збільшення видобутку вуглеводнів в Україні читайте у найближчому номері DT.UA
Як зазначила в інтерв'ю DT.UA ініціатор комітетських слухань, організованих у форматі круглого столу, Ольга Бєлькова, " УРП - один з найбільш перспективних механізмів залучення коштів як для великих, так і для "малих" - регіональних проектів. Треба тільки навчитися розумно ним користуватися".
10 вересня тижневик "Дзеркало тижня. Україна" і компанія "Ньюфолк" провели круглий стіл на тему "Чи буде Україна з власним газом: видобуток, податки й інвестиції"
У ході нього Бєлькова заявила, що для стабільної роботи й розвитку галузі слід прийняти низку законів і підзаконних актів, покликаних забезпечити прозорість і рівність усіх учасників ринку, що стане запорукою для залучення інвестицій. На її думку, стратегія розвитку галузі має базуватися на відкритості роботи компаній і ринку газу.
Передусім прозорість роботи газової галузі, на думку депутата, допоможе уникнути спекуляцій у питаннях справедливого ціноутворення та усіляких популістських заявах політиків.
Детальніше читайте у статті "Звідки візьметься газ" Алли Єрьоменко і Геннадія Кобаля у статті для тижневика "Дзеркало Тижня. Україна".