UA / RU
Підтримати ZN.ua

Уряд відкладає виконання плану зі скорочення шкідливих викидів в догоду бізнесу

Успіхи по скороченню викидів більш, ніж скромні.

Міненерго налаштоване відкласти реалізацію Національного плану скорочення викидів від великих спалювальних установок (НПСВ) на п'ять років, до 2038 року. Таке рішення було прийнято на останньому засіданні профільної робочої групи при міністерстві.

Згідно з планом, до 2033 року ТЕЦ і ТЕС повинні були б зменшити викиди діоксиду сірки на 95% і оксиду азоту - на 72%. Для цього більше половини великих спалювальних установок в Україні потрібно поступово вивести з експлуатації. Ще 90 - екологізувати, тобто встановити на них очисне обладнання.

За два роки впровадження НПСВ успіхи України скромні. За інформацією Міністерства енергетики, все, що було зроблено, це «10 блоків перевели з Антрацитовий на газове вугілля, а також підвищили ефективність діючих очисних установок» (яких саме і з яким ефектом, в Міненерго не уточнили). Крім цього, тривали роботи по екомодернізаціі на Трипільській ТЕС. Оцінити прогрес (або його відсутність) у виконанні плану можна було б по змінам в обсягах викидів кожної установки, але публікуються міністерством дані викликають сумніви через велику кількість суперечностей.

Уже через півтора року після прийняття Нацплану в уряді взялися вносити в нього зміни. Терміни екологізації 21 з 90 установок перенесли на два-чотири роки через «значного обсягу необхідних капіталовкладень». Тепер вирішили продовжити і загальні терміни реалізації НПСВ.

Екологи вважають таку позицію уряду лобістської. Чому, читайте в тексті Яни Брензей в своєму тексті для ZN.UA "Чисте повітря з відстрочкою".