Жодна з компаній, що мають українську "прописку", на сьогодні не закуповувала у російського "Газпрому" газ за ціною $ 260 за 1 тис. куб. м. Втім, інформації, яка могла б підтвердити купівлю газу за такою ціною "австрійською" компанією Ostchem Дмитра Фірташа - також поки немає.
Про це розповів міністр енергетики та вугільної промисловості 3 в інтерв'ю УНІАН.
"На сьогоднішній день немає жодної української компанії, не важливо, якої власності - державної чи приватної, яка б купувала газ по 260 доларів. Враховуючи заяви російської сторони, мені не зрозуміло, звідки з'явилася ціна 260 доларів і про яку знижку і для яких "українських друзів" йдеться", - заявив Ставицький.
Він зазначив, що на сьогодні наявні в України дані з митниці, за його інформацією, "документи, які зайшли на митницю, свідчать дещо про інше".
"Хтось щось сказав. За моїми даними, документи, які зайшли на митницю, свідчать дещо про інше", - сказав він.
Що стосується компанії Ostchem бізнесмена Дмитра Фірташа, то це - австрійська фірма, зазначив Ставицький, і документи щодо її угоди "ми отримаємо з дня на день".
Фірташ завантажив до ПСГ 4 млрд куб. м дешевого російського газу
Нагадаємо, про те, що структури Фірташа завантажили 4 млрд куб. м газу, придбані у російського "Газпрому" за пільговою ціною, повідомив журналістам глава "Укртрансгаз" Сергій Винокуров. При цьому чиновник не уточнив, у які періоди було завантажено цей обсяг.
Ще раніше, на початку жовтня президент Росії Володимир Путін заявив, що дозволив "Газпрому" надати "більшу знижку" на поставлений до України газ для завантаження до підземних сховищ, назвавши це "допомогою українським друзям". Як стало відомо пізніше від джерела у "Газпромі", 30%-ву знижку на газ було надано не державному НАК "Нафтогазу України", а приватному трейдеру Ostchem бізнесмена і давнього партнера "Газпрому" Дмитра Фірташа. За словами джерела, за пільговою ціною $ 260 за 1 тис. кубометрів-Ostchem зможе закупити додаткові 5 млрд куб. м палива (про що раніше говорив сам Фірташ), які буде продано за рахунок квоти наступного року за умови їхнього завантаження до ПСГ.
Разом з тим, згідно з наявними у редакції ZN.UA даними, станом на 30 вересня у ПСГ перебувало 15,804 млрд куб. м газу (з яких у 2013 році було завантажено 10,2 млрд куб. м газу, у тому числі у вересні - 3,764 млрд куб. м). Такі ж дані оприлюднила компанія-оператор української ГТС - "Укртрансгаз".
OstChem Фірташа ж на початок жовтня зберігала у ПСГ тільки 100 млн куб. м, причому імпорт і завантаження у вересні не здійснювалися. Всього ж у січні-вересні OstChem імпортував до України 6,8 млрд куб. м газу, з яких 4,3 млрд куб. м пішли на споживання хімічною промисловістю.
Міністр енергетики уточнив, що на 1 листопада в українських підземних сховищах (ПСГ) буде накопичено 18 млрд куб. м газу, з яких 12,5 млрд кубів - складе газ "Нафтогазу", все інше - Ostchem.
Ставицький зазначив, що закуплений нею газ може бути підстраховкою для недопущення перебоїв з транзитом газу з Росії в Європу в пікові періоди його споживання взимку.
"Україні для внутрішнього споживання достатньо 12,5 мільярда кубів газу. Для нас ніяких криз бути не може, навіть у разі пікових ситуацій. Для Європи - так. Але у даному випадку це не варіант "рятування" ситуації. Тут, я думаю, було знайдено компроміс між кимось і кимось, щоб не виглядати як два бійці, з яких один переміг, а інший програв. Було знайдено компроміс, що всіх влаштував. Якщо ви даєте комусь кредит і хтось завантажеє газ, то заради Бога", - зазначив Ставицький. !zn
Читайте також:
Від "поступок" Росії в ціні на газ для України виграє не "Нафтогаз", а Фірташ і сам "Газпром"