UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україні вкрай необхідно затвердити нову Енергетичну стратегію – депутат

Для того, щоб діяти на випередження, Україні важливо визначити вичерпний перелік ризиків та загроз енергетичній сфері, які становлять пряму загрозу національній безпеці країни.

Україні необхідно затвердити нову Енергетичну стратегію

Розширення Єврокомісією доступу "Газпрому" до обхідного транзитного газопроводу Opal ще більше актуалізує для України перезріле питання необхідності розробки та затвердження нової Енергетичної стратегії, яка враховувала б нові геополітичні умови, інтереси всіх представників енергетичного сектору країни з чітко визначеними цілями та завданнями для енергетичної галузі, враховуючи наявні і потенційні зовнішні та внутрішні ризики.

Таку думку в коментарі DT.UA висловила народний депутат від "НФ" Наталія Кацер-Бучковська, член комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу.

За її словами, Україні необхідно подбати про забезпечення своєї енергетичної безпеки у звязку з нещодавнім рішенням Європейської Комісії про розширення доступу російського "Газпрому" до потужностей транзитного газопроводу Opal.

"Необхідно розробити та затвердити національні програми щодо диверсифікації джерел постачання енергоресурсів, зокрема природного газу, ядерного палива, вугілля та електроенергії", - зазначила Кацер-Бучковська.

Депутат нагадує, що досі відсутній закон "Про енергетичну безпеку", який на законодавчому рівні визначив би цілі та засади державної політики з енергетичної безпеки, спрямованої на захист національних інтересів у сфері енергетики.

"Важливо визначити вичерпний перелік загроз енергетичній сфері, які становлять пряму загрозу національній безпеці України, та основні напрями державної політики в сфері енергетичної безпеки України. Це дасть можливість діяти на випередження, передбачати можливі майбутні ризики та протидіяти загрозам енергетичній безпеці України.

Нагадаємо, що Європейська Комісія прийняла рішення про те, що до 2033 року норми Третього енергетичного пакета (стаття 36 Директиви 2009/73/ЄС про спільні правила внутрішнього ринку природного газу, а також антимонопольне законодавство ЄС) не будуть розповсюджуватися на 50% потужностей трубопроводу Opal. В результаті, "Газпром" вже має ексклюзивні права на використання 50% потужностей газопроводу Opal, інші газотрейдери матимуть доступ до 10-20% потужностей, а решту потужності виставлять на аукціон, в якому зможе прийняти участь знову ж таки "Газпром".

Це рішення, за словами Кацер-Бучковської, несе реальну загрозу для України, як стабільного та надійного партнера Європейського Союзу у питаннях забезпечення транзиту газу, оскільки збільшення поставок газу через "Північний потік" та Opal призведе до зменшення обсягу транзиту газу через Україну та посилить енергетичну залежність Європейського Союзу від Росії. Через це, як зазначили раніше в НАК "Нафтогазі України", транзитні доходи України можуть скоротитися на $ 290-425 млн.

Читайте також: ЄС так і не почав вирішувати свої проблеми – The Economist

Крім того, такий крок Європейської Комісії суперечить стратегії безпеки газопостачання ЄС, яка полягає у диверсифікації джерел та маршрутів транспортування газу та загрожує енергетичній безпеці країн Центральної та Східної Європи.

"Приєднуючись до Енергетичного Співтовариства, Україна розраховувала на непохитність базових принципів цієї організації, завданням якої є, зокрема, посилення безпеки постачання в межах єдиного регуляторного поля. Плани побудови чужих газопровідних "потоків" в обхід України та внутрішня низька ефективність господарювання в енергетичній сфері - виклики енергетичній безпеці не лише України, а й усього Європейського Союзу. Розв'язати комплекс енергетичних проблем на міжнародному ринку можна лише з допомогою об'єднання зусиль усередині країни та використання всіх наявних важелів на дипломатичному фронті", - зазначила депутат.

Трубопровід Opal протяжністю 470 км є частиною побудованого в обхід України "Північного потоку" й проходить територією Німеччини - від Балтійського моря до кордону з Чехією, до міста Бранд.