Від зовнішніх цін на сировину залежить не тільки ВВП України, її бюджет і міжнародні резерви. Не менш тісно з ними пов'язані інфляція, безробіття і курс гривні, пише в своїй статті для DT.UA доктор економічних наук Сергій Кораблін.
"Можна лише дивуватися тому, що від одного-єдиного показника залежать УСІ ключові параметри української економіки. Як і дивуватися упертій байдужості до цього факту ВСІЄЇ вітчизняної політики. Запитайте в розробників бюджету-2016, яку динаміку експортних цін закладено в їхні розрахунки, і вони навряд чи зможуть відповісти на це запитання. Не тільки тому, що Мінфін апелює не до своїх макропрогнозів, а Світового банку та МВФ. А також оскільки вони стосуються чого завгодно, але тільки не нашої технологічної бази", - пише автор.
Кораблін нагадує, що згідно з останнім (серпневим) прогнозом МВФ, ціни на наш товарний експорт в 2016-2020 рр. будуть щорічно рости на 1,2–1,6%, що рівнозначно п'ятирічному заморожуванню поточних обсягів виробництва, зайнятості, валютного ринку, курсових і боргових проблем.
"Обіцяне ж "прискорення" до 4% у 2018 р. - прогноз увічливості. На практиці торішній бюджет звели завдяки лише зовнішнім кредитам і 40–50-відсотковій інфляції. Але стратегічно це - глухий кут. Тому різати бюджет будуть по живому та найбільш незахищеним: учителям, лікарям, пенсіонерам, інвалідам та ін. Якщо мислити категоріями сировини (зерна, сталі, соняшнику тощо), інших перспектив у країни немає. Адже кожні 10% падіння цін на неї тягнуть униз наш ВВП приблизно на 2%, доходи зведеного бюджету - на 6, міжнародні резерви - на 7–8%", - йдеться в статті.
Експерт підкреслює, що симптомів пожвавлення ринку сировини, всупереч оцінками МВФ, як не було, так і немає: фондові ринки відверто трясе, Штати процентну ставку підняли, Китай сповільнюється, Європа в боргові проблеми, Японія в черговий рецесії. Сировинний індекс Bloomberg оновлює антирекорди з минулого року. У січні його спіткав черговий - найбільший за останні 25 років - провал.
Нагадаємо, за роки суверенітету реальний ВВП України скоротився на 35%. Згідно з даними Світового банку, це - найгірший результат у світі за останні 24 роки (!). З 166 країн, що мали і розкрили повну статистику ВВП за 1991-2014 рр. він знизився тільки в п'яти випадках. Україна в цьому мартирологу випередила Молдову (-29%), Грузію (-15,4%), Зімбабве (-2,3%) і Центральноафриканську Республіку (-0,94%).
Детальніше про вплив світових цін на сировину на українську економіку читайте у статті "Держбюджет: криза за розкладом" Сергія Корабліна у свіжому випуску "Дзеркала тижня".