З 2014 року польська економіка зросла на 22 відсотки. Якби не масовий приплив українських іммігрантів на польський ринок праці, зростання, ймовірно, було би явно нижчим. Українці додали близько 2,5 процентних пункти до ВВП, а роль, яку вони зіграли у польській економіці, була особливо великою в 2018 році, коли кількість працюючих поляків зменшилася, пише польська газета Rzeczpospolita.
Кількість працюючих у Польщі іммігрантів з України, яка почала значно зростати в 2014 році, в минулому році могла б перевищити навіть мільйон. Офіційні статистичні дані про зайнятість у Польщі, однак, показують невисокі цифри. Найбільш широкий показник, заснований на робочій силі, свідчить про те, що в 2018 році в країні працювали 16,5 мільйона осіб старше 15 років. З 2013 року ця кількість збільшилася приблизно на 900 тис. При розгляді масштабів імміграції зростання зайнятості було вдвічі вищим.
Газета попереджає, що це важливо для оцінки характеру економічного буму, який Польща пережила в останні роки. Швидке збільшення валового внутрішнього продукту при повільному зростанні зайнятості означало б, що продуктивність праці працівників явно покращала. Однак якщо зайнятість зростала швидше, ніж показують дані по робочій силі, то підвищення продуктивності було менше.
"Наші результати показують, що зростання польської економіки в останні роки було набагато більш трудомістким, ніж передбачалося раніше", - писали економісти Нацбанку Польщі.
Це турбує, тому що Польща не може розраховувати на приплив іммігрантів в його нинішньому темпі. Вже в 2018 році, вперше з 2014 року, цей темп сповільнився.
"Покращення економічної ситуації в Україні повинно перешкоджати еміграції жителів. А нестабільна ситуація більшості іммігрантів, що працюють у Польщі, створює ризик того, що вони поїдуть, коли зовнішні умови зміняться", - аналізують економісти.
Невизначеність, з якою стикаються українці, які прибувають в Польщі, може бути підтверджена даними польсько-української торгової палати, згідно з данними якої в деяких воєводствах вони майже рік чекають легалізації для перебування і роботи.
За даними Мінсоцполітики, більше трьох мільйонів українських громадян постійно працюють за кордоном. Ще дев'ять мільйонів щороку виїжджають на сезонні роботи в сусідні країни.
DT.UA систематично висвітлює тему української міграції, проводячи і самостійні дослідження, такі як гучна "Кровотеча", і запрошуючи до дискусії профільних фахівців. Докладніше про те, що чекає на нашу країну в найближчому майбутньому в контексті розвитку глобальних міграційних процесів, читайте в статті Андрія Гайдуцького "Боротьба за мігрантів. Україні приготуватися" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".