UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українці спробують знайти додаткову роботу, але згодні і "затягнути пояси"

Соціологи зясували, що будуть робити українці, як виникне потреба в грошах.

Більша частина українців у разі нестачі грошей на життя збираються шукати додаткову роботу, рідше – готові змінити її на нову, більш високооплачувану. Значна частина громадян згодна "затягнути пояси" - від 17% до 33% в залежності від класу, до якого відноситься (нижчий, середній або вищий). При цьому, що чим бідніша людина, зокрема, це стосується пенсіонерів, – тим більше вона готова обмежувати себе. На допомогу держави у разі втрати роботи розраховує лише 1% українців.

Про це свідчать результати соціологічного опитування, проведеного Центром Разумкова, які є у розпорядженні ZN.UA.

Хто як шукатиме роботу у разі її втрати

Як зазначають у Центрі Разумкова, у ситуації, якщо дохід не дозволятиме задовольнити потреби родини, 40% представників "ядра" середнього класу схильні будуть шукати додаткову роботу (це більше, ніж у будь-якій з аналізованих груп), 18% схильні в такому випадку шукати іншу роботу, 17% – знизити потреби.

Лише 6% готові вимагати у керівництва підвищення зарплати, 6% – заснувати власний бізнес, 3% емігрувати, ще менше – вимагати допомоги від держави (1%), удатися до політичних форм протесту (1%), здобувати гроші, порушуючи закон (1%).

Представники периферії середнього класу найчастіше готові шукати додаткову роботу (32%), знизити потреби (23%), шукати іншу роботу (16%).

Представники нижчого класу (серед яких 45% становлять пенсіонери) найчастіше готові знизити потреби (33%), шукати додаткову (22%) або іншу (13%) роботу. Працюючі представники нижчого класу найчастіше схильні шукати додаткову (34%) або іншу (21%) роботу, а також знизити потреби (21%).

Представники вищого класу – шукати додаткову роботу (23%), знизити потреби (19%), заснувати власний бізнес (16%).

Центр Разумкова проводив масове репрезентативне соціологічне опитування громадян України, а також групові інтерв'ю (фокус-групи) 26 вересня -10 жовтня 2014 року. Було опитано 10 054 респондентів віком від 18 років в усіх регіонах України за винятком Криму за вибіркою, що репрезентує доросле населення за основними соціально-демографічними показниками. Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 1% з імовірністю 0,95. Дослідження здійснено за фінансової підтримки Уряду Канади.