UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українці при отриманні субсидій починають нарощувати споживання газу: інфографіка

В Житомирській області 40% субсидіантів наростили споживання газу, аби в майбутньому не залишитися без підтримки держави.

Всі спроби підвищити енергозбереження в Україні залишаються неефективними, а отримувачі субсидій, як не парадоксально, не прагнуть до економії, а нарощують споживання.

Про це в статті для DT.UA пише Юлія Самаєва.

Читайте також: Українців попросили скоротити споживання електроенергії через дефіцит

"Житомиргаззбут", наприклад, уже заявив, що, за їхніми оцінками, 40% субсидіантів області наростили споживання газу, аби тільки в майбутньому не залишитися без підтримки держави. В області на сьогодні кожна третя сім'я одержує субсидії, при цьому більшість із них, за даними організації, взагалі перестала платити за газ і навіть не вносить обов'язкових платежів.

суб_7

"Здавалося б, проблема очевидна - діюча система субсидій потребує величезних бюджетних видатків, при цьому не стимулюючи одержувачів до економії енергоресурсів. І майже рік тривають розмови про монетизацію субсидій, єдиний на сьогодні доступний спосіб вирішення цієї проблеми. Але єдності в уряді з цього питання ми не спостерігаємо", - пише Самаєва.


суб_9

"У випадку цільового витрачання коштів, незалежно від того, йдеться про всю суму чи залишок, необхідно буде забезпечити використання цих коштів тільки на певні потреби й сформувати повний перелік товарів, які можуть вважатися енергоефективними. Наприклад, як у програмі IQenergy. Але, незважаючи на значні суми коштів, найдоступнішими будуть недорогі товари: лампочки, обігрівачі та інше, а визначити повний перелік цих товарів на ринку із зазначенням усієї вихідної інформації практично нереально. Крім того, це може викликати ажіотаж і подорожчання цих товарів. На мою думку, Україні більше підходить варіант повної монетизації всієї суми субсидії, але з можливістю витрачати її лише на оплату комунальних послуг. Таким чином, якщо субсидіант заощаджує енергоресурси, то, відповідно, зменшуватиметься його частка від загальної суми, а ефект від економії буде для нього помітним одразу ж", - розповіла DT.UA експерт з питань соціальної політики Інституту суспільно-економічних досліджень Маріанна Онуфрик.

Як писала у своїй статті для DT.UA експерт з питань енергетики Інституту суспільно-економічних досліджень Оксана Короткевич, в Україні сьогодні немає цивілізованого механізму субсидування, а діючі моделі - це просто роздача бюджетних коштів.

"Діючі моделі, на мою думку, гірше, ніж дотування "Нафтогазу", постійно здійснювалося до 2015 р. Це просто роздача бюджетних коштів. Всю цю систему потрібно змінювати. І не тільки модель надання субсидій на житлово-комунальні послуги. Реформа енергетичних субсидій вимагає супутніх заходів в інших галузях", - зазначає експерт.

Детальніше про проблеми діючої системи субсидій та шляхи її реформування читайте в статті Юлії Самаєвої "Операція Монетизація" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".