Кабінет міністрів України на засіданні 17 грудня схвалить законопроект про денонсацію конвенції з Кіпром про уникнення подвійного оподаткування, повідомив прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк.
"Я хотів би почати з першого проекту закону, який сьогодні буде схвалений урядом, - це проект закону України про денонсацію конвенції між урядом України і Республікою Кіпр", - сказав він, відкриваючи засідання Кабміну в середу.
Яценюк пояснив, що, коли ця конвенція підписувалася в 2012 році, її умови були прописані під захист найбагатших верств населення України, оскільки в ній була передбачена нульова ставка оподаткування на реалізацію будь-якого майна.
"Через офшорні компанії продавалося майно та податки не сплачувалися ані в Україні, ані відповідно на Кіпрі. Саме тому уряд звертається до парламенту підтримати денонсацію цього документа", - пояснив прем'єр.
Загальну суму втрат держбюджету України від цього Яценюк оцінив в 6 млрд грн за рік.
З метою скасування цієї угоди український уряд невідкладно розпочинає переговори з Кіпром щодо підписання нової угоди, повідомив Яценюк.
"Мова йде про те, що оподаткування, яке буде в Україні має відповідати тим ставками, які є в країнах ЄС. В тому числі і скасувати нульову ставку з купівлі-продажу будь-якого майна, акцій та інших активів, які не обкладаються податком", - заявив Яценюк.
Зазначимо, кіпрську проблему неодноразово і безуспішно намагалися вирішити протягом багатьох років незалежності. Майже весь цей час між Україною і Кіпром діяв договір, підписаний СРСР ще в 1982 році. Про нових умовах Україна і Кіпр так і не змогли домовитись, переговори велися з 1997 року.
Новий договір вдалося підписати в листопаді 2012 року, в ході візиту на Кіпр президента України Віктора Януковича. Ратифікувати договір вдалося не з першого разу. На початку липня Верховна Рада проголосувала за відповідний закон, і новий договір набув чинності з 1 січня 2014 року.
Про те, яке значення має Кіпр для оптимізації оподаткування в Україні, свідчить хоча б те, що ця держава є найбільшим "іноземним інвестором" у вітчизняну економіку: саме звідти в Україну заходять "іноземні" гроші, які потім же і йдуть назад.