UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна запустила транзитний вантажний потяг до Азії в обхід РФ

Перший етап - відправка безпосередньо з України - розпочинається з поромної переправи в Грузію.

© Мінінфраструктури України
СОТ створить групу експертів в суперечці України з РФ про транзит товарів
СОТ створить групу експертів в суперечці України з РФ про транзит товарів
© Мінінфраструктури України
© Мінінфраструктури України
© Мінінфраструктури України
Українські товари будуть доставляти в Китай через Грузію та Азербайджан

Україна сьогодні у п'ятницю, 15 січня, запустила експериментальний вантажний потяг в обхід Росії, за маршрутом Великого Шовкового шляху в Китай через територію Грузії, Азербайджану та Казахстану.

"Зараз ми реалізуємо те, про що говорили багато років. Це експериментальний пором з потягом за маршрутом Україна - Грузія - Азербайджан - Казахстан – Китай, ми відпрацюємо весь логістичний ланцюжок", - сказав міністр інфраструктури Андрій Пивоварський на церемонії урочистого відправлення поїзда в Іллічівську.

Всі формальності між країнами-учасницями були врегульовані 14 січня. Зокрема, Україна отримала пільгові тарифи на вантажоперевезення по цьому маршруту.

"Після того, як це буде зроблено (відпрацювання всіх технічних нюансів – ред.), за два-три тижні ми зможемо, якщо все буде нормально, перейти в нормальний робочий режим експлуатації нового альтернативного шляху для товарів з Європи в Китай, з України в Китай та інші азіатські країни. Таким чином, ми відкриваємо новий шлях не просто з Європи в Китай, ми відкриваємо новий шлях для українських товарів на ті ринки, де ми завжди були дуже сильними – Грузія, Азербайджан і Казахстан і ті ринки, доступ до яких зараз тимчасово обмежений, у зв'язку з тим, що РФ ввела обмеження для транзиту українських товарів для інших країн", - підкреслив Пивоварський.

Росія з 2016 року вирішила скасувати режим ЗВТ щодо України і відмовитися від імпорту українських продуктів. Так, з 1 січня РФ почала стягувати мита з імпорту українських товарів.

Також РФ повністю заборонила транзит через свою територію українських товарів у треті країни. При цьому, незважаючи на те, що указ президента РФ передбачає лише обмеження транзиту українських товарів, у перші дні січня не було пропущено близько 150 залізничних вагонів з вантажами і значну кількість вантажних автомобілів.

Україна у відповідь з 10 січня ввела дзеркальні торгові санкції проти РФ (застосувала імпортні мита і ембарго). Зокрема, обмежено ввезення продуктів харчування (молочна продукція, чай, кава, пиво, горілчані вироби, визначена промислова продукція та засоби гігієни (гелі для душу, мило), а також залізничне обладнання (локомотиви, поїзди, вагони та стрілочні переводи). Тобто те, що РФ вже давно обмежила імпорт з України. Більш того, Київ має намір розширити список заборонених до ввезення товарів з РФ.

Україна має намір звернутися до СОТ з приводу обмежень з боку РФ. Ці обмеження українська сторона розцінює як агресію РФ у торговельній сфері і вважає, що це є порушенням принципів міжнародного права, а також угод СОТ.